Kołbacz - wieża ciśnień

 W Kołbaczu znajdują się dwie wieże ciśnień. Pierwsza z nich to wieża więzienna, która stanowi ocalały fragment obwarowań klasztoru cystersów. Wzniesiono ją pod koniec XIV wieku z cegły w stylu gotyckim. Wieża ma wysokość 32 metry i składa się z trzech kondygnacji. W najniższej kondygnacji znajdował się więzienny karcer, w środkowej znajdowały się pomieszczenia dla strażników, a w najwyższej znajdowała się wieżyczka obserwacyjna.

Druga wieża ciśnień w Kołbaczu to wieża zakładowa, która znajduje się przy fermie trzody chlewnej Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki. Wieża została wzniesiona w 1970 roku, a jej projektantem był inż. Stanisław Jankowski. Wieża jest wykonana z żelbetu i ma kształt kuli. Jej wysokość wynosi 42 metry, a pojemność zbiornika wynosi 1000 metrów sześciennych. Wieża służyła do dostarczania wody do fermy trzody chlewnej.

Obecnie wieża więzienna jest obiektem zabytkowym i jest udostępniona do zwiedzania. Wieża zakładowa nadal pełni swoją pierwotną funkcję i jest obsługiwana przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki.  

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie