Kłodzko - wieża ciśnień

 W Kłodzku znajdują się dwie wieże ciśnień, jedna kolejowa i jedna zakładowa.

  • Wieża ciśnień kolejowa znajduje się na terenie stacji kolejowej w Kłodzku. Została wybudowana w 1907 roku przez Koleje Dolnośląskie. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 25,4 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystyczną kopułą. 

Kłodzko - wieża ciśnień
Kłodzko - wieża ciśnień / @ Lichen99

Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody parowozom na stacji kolejowej w Kłodzku. W latach 90. XX wieku została wyremontowana i obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na miasto i okolicę.

  • Wieża ciśnień zakładowa znajduje się na terenie Zakładów Mięsnych w Kłodzku. Została wybudowana w latach 1904-1906. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 20 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystycznym dachem. 

Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody do Zakładów Mięsnych w Kłodzku. Wciąż jest czynna i dostarcza wodę do zakładu. Wieża nie jest dostępna dla zwiedzających.

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodociągowa, to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne cele wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia wody, co umożliwia dostarczanie wody użytkownikom w określonych godzinach i w przypadku awarii lub problemów z dostawą wody z różnych źródeł. Zbiornik w wieży ciśnień pełni funkcję rezerwy wody.
  • Utrzymanie ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku na wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co generuje naturalne ciśnienie w systemie wodociągowym. To ciśnienie pomaga w napędzaniu wody przez rury do budynków i odbiorców bez potrzeby korzystania z pomp w każdym punkcie dostawy.

  • Wyeliminowanie wahania ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie, co jest istotne dla równomiernego i efektywnego dostarczania wody do użytkowników oraz eliminowania wahania ciśnienia, które może być uciążliwe.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z konstrukcji wieży zbiornikowej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, a następnie jest rozprowadzana do różnych punktów docelowych przy wykorzystaniu grawitacji i sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej i odgrywa istotną rolę w dostarczaniu wody do społeczności. Wymaga regularnej konserwacji i monitorowania, aby zapewnić niezawodne dostawy wody.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie