Kolonowskie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kolonowskie znajduje się przy ulicy Dworcowej w dzielnicy Fosowskie. Została wzniesiona w 1908 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to murowana, słupowa wieża, wzniesiona na planie kwadratu, przykryta czterospadowym dachem. Wieża ma wysokość 22 metry i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 270 m³. 

Wieża została zbudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej dla stacji kolejowej w Fosowskie. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na Fosowskie i okolicę. W 2023 roku wieża została zakupiona przez prywatnego inwestora, który planuje ją wyremontować i przekształcić w obiekt usługowy.

Historia wieży ciśnień w Kolonowskie

Wieża ciśnień w Kolonowskie została wzniesiona w 1908 roku przez firmę „Cement- und Kalkwerk Annahütte” z Annahütte (obecnie Annahütte). Była to kolejowa wieża ciśnień, która miała zapewnić odpowiednie ciśnienie wody dla stacji kolejowej w Fosowskie. Wieża została zbudowana z cegły w stylu neogotyckim. Jest to murowana, słupowa wieża, wzniesiona na planie kwadratu, przykryta czterospadowym dachem. Wieża ma wysokość 22 metry i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 270 m³.

Wieża była używana do dostarczania wody do stacji kolejowej w Fosowskie do lat 70. XX wieku. Następnie została wyłączona z użytku i pozostawiona bez opieki. W 2023 roku wieża została zakupiona przez prywatnego inwestora, który planuje ją wyremontować i przekształcić w obiekt usługowy.

Przyszłość wieży ciśnień w Kolonowskie

Właściciel wieży ciśnień w Kolonowskie planuje ją wyremontować i przekształcić w obiekt usługowy. Planowane jest, że w wieży znajdą się m.in.:

  • restauracja
  • kawiarnia
  • sala wystawowa
  • sala konferencyjna

Remont wieży ma rozpocząć się w 2024 roku i potrwać dwa lata. Po zakończeniu remontu wieża zostanie udostępniona dla zwiedzających.

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodna, to struktura inżynieryjna zaprojektowana do gromadzenia i utrzymywania wody pitnej w systemach wodociągowych. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do przechowywania wody pitnej, która jest dostarczana do nich z systemu wodociągowego. Woda jest pompowana lub poddawana grawitacyjnemu napływowi do wieży i magazynowana na różnych poziomach w jej wnętrzu.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać ciśnienie wody w systemie wodociągowym na stałym poziomie. Dzięki temu woda może być równomiernie dostarczana do budynków, bez względu na zmiany w zużyciu.

  • Zapas wody w przypadku awarii: W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody lub nagłe wzrosty zapotrzebowania, wieża ciśnień może dostarczyć zapas wody, co jest kluczowe w przypadku pożarów lub awarii w systemie wodociągowym.

  • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej: Wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest istotne dla zdrowia publicznego.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale często jest to wysoka konstrukcja, która wyróżnia się na tle otoczenia. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak beton, stal, cegła lub inne materiały budowlane, w zależności od lokalnych warunków i potrzeb. Wieże ciśnień stanowią istotny element infrastruktury wodociągowej i są niezbędne do zapewnienia dostępu do wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie