Kowary - wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Kowarach to zabytkowa budowla, znajdująca się w pobliżu stacji kolejowej. Została wybudowana w 1905 roku przez Koleje Dolnośląskie. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 25 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystyczną kopułą.

Kowary - wieża ciśnień
Kowary - wieża ciśnień / @ SchiDD

Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody parowozom na stacji kolejowej w Kowarach. W latach 90. XX wieku została wyremontowana i obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na miasto i okolicę. Wieża ciśnień w Kowarach jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. Jest ona wpisana do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.

Dane techniczne wieży:

  • Wysokość: 25 metrów
  • Średnica: 8 metrów
  • Pojemność zbiornika: 50 m³
  • Materiał: cegła

Historia wieży:

Wieża została wybudowana w 1905 roku w związku z budową linii kolejowej Kowary - Kamienna Góra. Zastąpiła starą wieżę ciśnień z 1882 roku. Woda czerpana była ze studni położonej ok. 40 metrów od wieży. W latach 1932-1945 stacja kolejowa w Kowarach była zelektryfikowana. W związku z tym wieża nie była już używana do dostarczania wody parowozom. Nadal jednak była wykorzystywana do celów technicznych, takich jak utrzymywanie ciśnienia w sieci wodociągowej.

W latach 90. XX wieku wieża została wyremontowana i przystosowana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży został utworzony taras widokowy, z którego roztacza się panorama na miasto i okolicę. Obecnie wieża ciśnień w Kowarach jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w mieście.

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodociągową, to konstrukcja lub budowla służąca do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Główne cele wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień gromadzą wodę, co umożliwia dostarczanie jej użytkownikom w określonych godzinach i w przypadku awarii lub problemów z dostawą wody z różnych źródeł. Zbiornik w wieży ciśnień pełni funkcję rezerwy wody.

  • Utrzymanie ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku na wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co generuje naturalne ciśnienie w systemie wodociągowym. To ciśnienie pomaga w napędzaniu wody przez rury do budynków i odbiorców bez potrzeby korzystania z pomp w każdym punkcie dostawy.

  • Wyeliminowanie wahania ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie, co jest ważne dla równomiernego i efektywnego dostarczania wody do użytkowników oraz eliminowania wahania ciśnienia, które może być uciążliwe.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z konstrukcji wieży zbiornikowej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, a następnie jest rozprowadzana do różnych punktów docelowych przy wykorzystaniu grawitacji i sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej i odgrywa istotną rolę w dostarczaniu wody do społeczności. Wymaga regularnej konserwacji i monitorowania, aby zapewnić niezawodne dostawy wody.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie