Kożuchów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kożuchowie to zabytkowa budowla, która została wzniesiona w 1908 roku. Znajduje się ona w najwyższym punkcie miasta, przy ul. Szprotawskiej.

Kożuchów - wieża ciśnień
Kożuchów - wieża ciśnień / @ Anna Kożuchów

Wieża ma 38,90 m wysokości i została zbudowana z cegły klinkierowej na planie koła. Trzon wieży zwęża się ku górze i podtrzymuje górną część w kształcie walca, w której ukryto zbiornik typu Intze. Dach w kształcie stożka jest pokryty dachówką ceramiczną. W tympanonie umieszczono płaskorzeźbę z herbem miasta i wstęgą, na której widnieje data 1908. Dekorację tę cechuje jeszcze płynność secesyjnej formy - roślinne elementy w tle.

Wieża ciśnień w Kożuchowie jest wpisana do rejestru zabytków. Obecnie jest nadal eksploatowana i dostarcza wodę do części miasta.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Kożuchowie:

 • Wieża została zaprojektowana przez architekta Wilhelma Lossa.
 • W czasie II wojny światowej wieża została uszkodzona, ale została odbudowana w latach 1945-1946.
 • Wieża jest jednym z symboli Kożuchowa.
 • Wieża ciśnień w Kożuchowie to interesująca budowla, która jest ważną częścią historii miasta. Jest to również popularne miejsce spacerów i wycieczek.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest dostarczanie wody na znaczną wysokość, co umożliwia jej swobodny przepływ do budynków i obszarów znajdujących się na niższych poziomach. Poniżej przedstawiam podstawowe zasady działania wieży ciśnień:

 • Zbieranie wody: Wieże ciśnień najczęściej zasilane są wodą ze źródła lub miejsca, gdzie woda jest gromadzona, na przykład ze zbiornika retencyjnego.
 • Podtrzymywanie ciśnienia: Woda gromadzona w wieży ciśnień znajduje się na znacznej wysokości, co generuje ciśnienie hydrostatyczne. To ciśnienie jest wykorzystywane do napędzania wody w dół w rurociągach wodociągowych.
 • Wyrównywanie zmian ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w równoważeniu niestabilności ciśnienia w systemie wodociągowym, zwłaszcza w przypadku skokowych zmian w zużyciu wody. Gdy zużycie wody wzrasta, woda jest stopniowo uwalniana z wieży, aby utrzymać stabilne ciśnienie.
 • Zapewnianie ciśnienia w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień mogą także spełniać rolę zapasowego źródła ciśnienia w sytuacjach awaryjnych, na przykład w przypadku awarii pompy w systemie wodociągowym.
 • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień służą również jako magazyny wody, co może być istotne w przypadku awarii dostaw wody lub konieczności wyłączenia części systemu.
 • Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem: Konstrukcja wieży ciśnień często obejmuje zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem wody, takie jak specjalne pokrywy i filtry, aby zapewnić czystość wody.
 • Monitorowanie i konserwacja: Systemy wież ciśnień są monitorowane, a ich konserwacja jest regularnie przeprowadzana, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność działania.
Wieża ciśnień jest jednym z elementów infrastruktury wodociągowej, który wspomaga efektywne dostarczanie wody do społeczności oraz utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie