Krapkowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Krapkowicach to ceglana wieża, wzniesiona na planie kwadratu, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Wieża ma wysokość 38 metrów i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 1000 m³. Wieża została wzniesiona w latach 1915-17 i była używana do dostarczania wody do miasta. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Krapkowice - wieża ciśnień
Krapkowice - wieża ciśnień / @ Wlodek k1

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodna, to konstrukcja inżynieryjna, której główną funkcją jest przechowywanie wody pitnej oraz utrzymywanie ciśnienia w systemach wodociągowych. Główne zadania wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia wody pitnej, która jest dostarczana do nich z systemu wodociągowego. Woda jest pompowana lub napływa grawitacyjnie do wieży i przechowywana na różnych poziomach w jej wnętrzu.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilne ciśnienie wody w systemie wodociągowym, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do budynków, niezależnie od zmian w zużyciu.

  • Zapas wody w przypadku awarii: W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody lub nagły wzrost zapotrzebowania, wieża ciśnień może dostarczyć zapas wody, co jest istotne w przypadku pożarów lub awarii w systemie wodociągowym.
  • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej: Wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest niezbędne dla zdrowia publicznego.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj jest to wysoka konstrukcja, która wyróżnia się na tle otoczenia. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak beton, stal, cegła lub inne materiały budowlane, w zależności od lokalnych warunków i przepisów budowlanych. Wieże ciśnień są istotnym elementem infrastruktury wodociągowej i odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie