Krosno Odrzańskie - wieża ciśnień

 W Krośnie Odrzańskim znajdują się dwie wieże ciśnień:

Wieża ciśnień miejska, wybudowana w 1913 roku. Jest to wieża o wysokości 35 metrów, zbudowana z cegły klinkierowej na planie koła. Trzon wieży zwęża się ku górze i podtrzymuje górną część w kształcie walca, w której ukryto zbiornik typu Intze. Dach w kształcie stożka jest pokryty dachówką ceramiczną. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków. Obecnie nie jest eksploatowana, ale jest udostępniona do zwiedzania.

Wieża ciśnień kolejowa, wybudowana około 1915 roku. Jest to wieża o wysokości 28 metrów, zbudowana z cegły na planie prostokąta. Trzon wieży jest podzielony na trzy kondygnacje. Na najwyższej kondygnacji znajduje się zbiornik typu Intze. Wieża nie jest wpisana do rejestru zabytków. Obecnie nie jest eksploatowana i jest w stanie ruiny.

Wieża ciśnień miejska jest charakterystycznym elementem krajobrazu Krosna Odrzańskiego. Znajduje się w pobliżu dworca kolejowego i jest dobrze widoczna z wielu punktów miasta. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień kolejowa jest mniej znana, ale również jest ciekawą budowlą. Jest to jeden z ostatnich zachowanych obiektów kolejowych z czasów przedwojennych w Krośnie Odrzańskim.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Główne cele korzystania z wieży ciśnień obejmują zapewnienie stabilnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej oraz równomierne dostarczanie wody do użytkowników, zwłaszcza w obszarach o zróżnicowanej topografii. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych aspektów związanych z wieżą ciśnień:

  • Zbiornik wody: Wieża ciśnień zawiera zazwyczaj zbiornik, który może być umieszczony na szczycie struktury. Zbiornik ten może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny czy sferoidalny, w zależności od projektu.

  • Wysokość: Jednym z kluczowych elementów wieży ciśnień jest jej wysokość. Woda gromadząca się w zbiorniku na szczycie wieży generuje ciśnienie hydrostatyczne, które umożliwia przepływ wody w dół do sieci wodociągowej.

  • Ciśnienie hydrostatyczne: Ciśnienie hydrostatyczne jest wynikiem ciężaru wody znajdującej się w zbiorniku. Im wyższa wieża, tym większe jest ciśnienie, co pozwala na pokonanie oporu rur i przekazywanie wody na znaczne odległości.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest istotne dla skutecznego dostarczania wody do odbiorców na różnych wysokościach.

  • Zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem: Konstrukcja wieży ciśnień obejmuje zabezpieczenia mające na celu utrzymanie czystości wody w zbiorniku, takie jak pokrywy i filtry, które chronią przed zanieczyszczeniami z otoczenia.

  • Równoważenie nierównomierności w zużyciu wody: Wieże ciśnień pomagają w zniwelowaniu nagłych zmian w zużyciu wody, umożliwiając równomierne dostarczanie wody nawet w przypadku skokowego wzrostu lub spadku potrzeb użytkowników.

  • Awaryjne źródło wody: W razie awarii pompy lub innego źródła wody, wieża ciśnień może stanowić awaryjne źródło wody i ciśnienia dla systemu wodociągowego.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, zapewniając skuteczne dostarczanie wody do społeczności oraz utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie