Kudowa Zdrój - wieża ciśnień

 W Kudowie-Zdroju znajduje się jedna wieża ciśnień, położona przy ulicy Fabrycznej, za torami kolejowymi. Jest to niewielka, kolejowa wieża ciśnień o dosyć typowej dla Dolnego Śląska konstrukcji. Ceglany trzon dźwigający głowicę mieszczącą zbiornik wybudowano na planie koła. Wieża ma wysokość około 20 metrów i pojemność zbiornika około 100 metrów sześciennych.

Wieża została wybudowana w 1912 roku przez Koleje Dolnośląskie. Służyła do dostarczania wody do parowozów. Po II wojnie światowej wieża została przejęta przez Polskie Koleje Państwowe. W latach 70. XX wieku została gruntownie wyremontowana. Obecnie wieża ciśnień w Kudowie-Zdroju jest nieczynna. Jest to zabytek techniki, wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-457/1962.

Wieża ciśnień jest ciekawym obiektem architektonicznym i stanowi ważny element krajobrazu Kudowy Zdroju. Jest to również popularne miejsce spacerów i fotografowania.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Kudowie-Zdroju:

  • Wieża jest zbudowana z czerwonej cegły.
  • Głowica wieży jest pomalowana na biało.
  • Na szczycie wieży znajduje się metalowy daszek.
  • W zbiorniku wieży znajduje się około 100 metrów sześciennych wody.
  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Jeśli wybierasz się do Kudowy-Zdroju, warto odwiedzić wieżę ciśnień. Jest to ciekawy obiekt, który warto zobaczyć.

Ogólnie o wieży ciśnień 

Wieża ciśnień to konstrukcja, która służy do utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest zazwyczaj umieszczana na odpowiednio wysokim słupie, co pozwala na grawitacyjne dostarczanie wody do domów i firm w okolicy. Woda jest przechowywana w zbiorniku na górze wieży, a ciśnienie jest generowane poprzez różnicę wysokości między zbiornikiem a miejscami, do których dostarczana jest woda.

Wieża ciśnień ma także funkcję równoważenia zmian w zużyciu wody w ciągu doby. W okresach niskiego zużycia woda jest gromadzona w zbiorniku, a w okresach szczytowego zapotrzebowania woda jest uwalniana z zbiornika, zapewniając stałe ciśnienie.

Poza funkcją praktyczną, wieże ciśnień często mają również estetyczne znaczenie i mogą stanowić charakterystyczny element krajobrazu miejskiego. Wiele z nich posiada unikalne kształty i ozdoby architektoniczne.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie