Legnica - wieża ciśnień

 W Legnicy znajduje się jedna wieża ciśnień, położona przy ulicy Wały Rzeczne, na terenie byłej gazowni. Jest to wieża amoniakalna, wybudowana w latach 1916-1917.

Legnica - wieża ciśnień
Legnica - wieża ciśnień / @ Gliwi

Wieża ma wysokość około 40 metrów i jest zbudowana z cegły. Głowica wieży jest podzielona na kilka kondygnacji, w których magazynowany był gaz wodny. Na szczycie wieży znajduje się metalowy daszek. W latach 1945-1947 wieża została zaadaptowana do nowych funkcji. Uczyniono z niej wieżowy, kolejowy zbiornik wody trakcyjnej i technologicznej dla parowozów i stacji kolejowej.

Obecnie wieża ciśnień w Legnicy jest nieczynna. Jest to zabytek techniki, wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1119/2003. Wieża ciśnień jest ciekawym obiektem architektonicznym i stanowi ważny element krajobrazu Legnicy. Jest to również popularne miejsce spacerów i fotografowania.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Legnicy:

  • Wieża jest zbudowana z czerwonej cegły.
  • Głowica wieży jest pomalowana na biało.
  • Na szczycie wieży znajduje się metalowy daszek.
  • W zbiorniku wieży znajduje się około 200 metrów sześciennych wody.
  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Jeśli wybierasz się do Legnicy, warto odwiedzić wieżę ciśnień. Jest to ciekawy obiekt, który warto zobaczyć. Wieża ciśnień działa na zasadzie grawitacyjnego dostarczania wody do mieszkańców i firm w danym obszarze. Oto kilka kluczowych zasad:

  • Zbiornik na górze: Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wody. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku, a jego umieszczenie na wysokim słupie daje potencjał grawitacyjny, który generuje ciśnienie.

  • Równoważenie ciśnienia: Woda jest dostarczana do wieży z systemu wodociągowego w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy, gdy potrzeba wody jest mniejsza. Woda jest gromadzona na szczycie wieży.
  • Ciśnienie grawitacyjne: Kiedy ktoś otwiera kran w domu lub firmie, woda opada z zbiornika na szczycie wieży, przemieszczając się w dół rur wodociągowych. Ciśnienie grawitacyjne generowane przez różnicę wysokości między zbiornikiem a miejscem docelowym pozwala na dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem.

Stałe ciśnienie: Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy mają stały dostęp do wody pod odpowiednim ciśnieniem, nawet gdy zużycie wody w danym momencie jest niskie.

W ten sposób wieża ciśnień pomaga zarządzać podażą wody i utrzymuje stałe ciśnienie w systemie wodociągowym, co jest kluczowe dla efektywnego dostarczania wody do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie