Lewin Brzeski - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Lewinie Brzeskim znajduje się przy ulicy Kolejowej. Została wzniesiona w 1908 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to ceglana wieża, wzniesiona na planie kwadratu, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Wieża ma wysokość 32 metry i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 500 m³.

Wieża została zbudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej dla stacji kolejowej w Lewinie Brzeskim. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Historia wieży ciśnień w Lewinie Brzeskim

Wieża ciśnień w Lewinie Brzeskim została wzniesiona w 1908 roku przez firmę „Königlich Preußische Eisenbahn-Direktion Oppeln” (Królewska Pruska Dyrekcja Kolei w Opolu). Była to kolejowa wieża ciśnień, która miała zapewnić odpowiednie ciśnienie wody dla stacji kolejowej w Lewinie Brzeskim.

Wieża została zbudowana z cegły w stylu neogotyckim. Jest to ceglana wieża, wzniesiona na planie kwadratu, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Wieża ma wysokość 32 metry i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 500 m³.

Wieża była używana do dostarczania wody do stacji kolejowej w Lewinie Brzeskim do lat 70. XX wieku. Następnie została wyłączona z użytku i pozostawiona bez opieki.

W 2019 roku wieża została zakupiona przez prywatnego inwestora, który planuje ją wyremontować i przekształcić w obiekt usługowy.

Przyszłość wieży ciśnień w Lewinie Brzeskim

Właściciel wieży ciśnień w Lewinie Brzeskim planuje ją wyremontować i przekształcić w obiekt usługowy. Planowane jest, że w wieży znajdą się m.in.:

  • restauracja
  • kawiarnia
  • sala wystawowa
  • sala konferencyjna

Remont wieży ma rozpocząć się w 2024 roku i potrwać dwa lata. Po zakończeniu remontu wieża zostanie udostępniona dla zwiedzających.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to struktura inżynieryjna wykorzystywana w systemach wodociągowych do przechowywania wody pitnej oraz utrzymywania ciśnienia w sieciach wodociągowych. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia wody, która jest dostarczana do nich z systemu wodociągowego. Woda jest pompowana lub poddawana napływowi grawitacyjnemu do wieży i magazynowana na różnych poziomach w jej wnętrzu.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stałe ciśnienie wody w sieciach wodociągowych, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do budynków, niezależnie od zmian w zużyciu.
  • Zapas wody w przypadku awarii: W przypadku awarii wodociągu lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę, wieża ciśnień może dostarczyć zapas wody, co jest kluczowe w przypadku pożarów lub sytuacji awaryjnych.
  • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej: Wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest niezbędne dla zdrowia publicznego.

Wieża ciśnień może przyjmować różne kształty i rozmiary, ale często jest to wysoka konstrukcja, która dominuje nad otoczeniem. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak beton, stal, cegła lub inne materiały budowlane, w zależności od lokalnych warunków i przepisów budowlanych. Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej i odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu dostępu do wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie