Lubin - wieża ciśnień

 W Lubinie znajdują się dwie wieże ciśnień. 

  • Pierwsza, stara wieża ciśnień, została wybudowana w 1912 roku i położona jest przy ulicy Grabowej, w pobliżu dworca PKS. Jest to ceglana wieża cylindryczna, o wysokości około 25 metrów i pojemności zbiornika około 300 metrów sześciennych. Służyła do dostarczania wody do miasta. W latach 90. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i obecnie jest nieczynna. 
  • Druga wieża ciśnień, zwana "Kielichem", została wybudowana w 1975 roku i położona jest przy ulicy Jerzego Kukuczki. Jest to wieża o konstrukcji żelbetowej, o wysokości około 33 metrów i pojemności zbiornika około 1000 metrów sześciennych. Służyła do dostarczania wody do miasta. W 1996 roku została zaadaptowana na ścianę wspinaczkową i jest to obecnie najwyższa ściana wspinaczkowa w Polsce.

Zasady działania wieży ciśnień są oparte na wykorzystaniu potencjału grawitacyjnego wody. Oto kilka kluczowych zasad:

  • Zbiornik na górze: Wieża ciśnień ma zwykle zbiornik umieszczony na jej szczycie. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku.

  • Potencjał grawitacyjny: Dzięki umieszczeniu zbiornika na dużej wysokości, woda posiada potencjał grawitacyjny. Im wyżej umieszczony jest zbiornik, tym większe ciśnienie generuje woda opadająca w dół.

  • Równoważenie ciśnienia: W okresach niskiego zapotrzebowania na wodę, woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży. Woda gromadzi się w zbiorniku, co równoważy ciśnienie.

  • Dostarczanie wody: Kiedy ktoś otwiera kran, woda opada z zbiornika w dół rur wodociągowych, napotykając na opór, co generuje ciśnienie w rurach. Ciśnienie to pozwala na dostarczanie wody do domów i firm w okolicy.

  • Stałe ciśnienie: Różnica wysokości między zbiornikiem a miejscami docelowymi utrzymuje stałe ciśnienie w systemie wodociągowym, co pozwala na skuteczne dostarczanie wody bez konieczności stosowania dodatkowych pomp.

  • Działanie wieży ciśnień opiera się więc na wykorzystaniu naturalnego potencjału grawitacyjnego wody do utrzymania stałego ciśnienia, co umożliwia efektywne dostarczanie wody do społeczności w danym obszarze.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie