Lubsko - wieża ciśnień

 W Lubsku znajduje się jedna wieża ciśnień, położona przy dawnej stacji kolejowej. Jest to wieża kolejowa, wybudowana w 1912 roku. Wieża ma wysokość 33 metrów i została zbudowana z cegły na planie ośmiokąta. Trzon wieży jest podzielony na trzy kondygnacje. Na najwyższej kondygnacji znajduje się zbiornik typu Intze.

Wieża jest wpisana do rejestru zabytków. Obecnie nie jest eksploatowana, ale jest udostępniona do zwiedzania. Wieża ciśnień w Lubsku jest ciekawą budowlą, która jest ważną częścią historii miasta. Jest to również popularne miejsce spacerów i wycieczek.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Lubsku:

 • Wieża została zaprojektowana przez architekta Paula Krügera.
 • W czasie II wojny światowej wieża została uszkodzona, ale została odbudowana w latach 1950-1951.
 • Wieża jest jednym z symboli Lubska.
 • W 2023 roku wieża ciśnień w Lubsku została wyremontowana. Prace remontowe objęły m.in. naprawę elewacji, wymianę pokrycia dachu i remont wnętrza. Remont był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
 • Po remoncie wieża ciśnień w Lubsku zyskała nowy wygląd i została udostępniona do zwiedzania.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna stosowana w systemach wodociągowych, której głównym celem jest przechowywanie wody i utrzymanie ciśnienia w sieci wodociągowej. Wieże ciśnień są często używane w obszarach o zróżnicowanej topografii, gdzie konieczne jest pokonanie różnic wysokości terenu, aby dostarczyć wodę do różnych miejsc.

Oto kilka kluczowych aspektów związanych z wieżą ciśnień:

 • Zasada działania: Wieża ciśnień działa na zasadzie ciśnienia hydrostatycznego. Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży. W miarę zwiększania się ilości wody w zbiorniku, wzrasta ciśnienie wody w rurach, umożliwiając swobodny przepływ wody w dół do użytkowników znajdujących się na niższych poziomach.
 • Wysokość: Kluczowym elementem wieży ciśnień jest jej wysokość. Woda znajdująca się na znacznej wysokości generuje ciśnienie, które umożliwia przesyłanie wody na większe odległości i pokonywanie naturalnych przeszkód terenowych.
 • Zbiornik ciśnieniowy: Wieże ciśnień mają zazwyczaj zbiornik ciśnieniowy na szczycie, który może mieć różne kształty i pojemności w zależności od projektu i potrzeb społeczności.
 • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Gdy zużycie wody wzrasta, woda jest uwalniana z wieży, aby zapewnić ciśnienie wystarczające do pokonania oporu rur i dostarczenia wody do odbiorców.
 • Zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem: Konstrukcja wieży ciśnień obejmuje zabezpieczenia mające na celu ochronę wody przed zanieczyszczeniem. Mogą to być specjalne pokrywy, filtry i inne elementy zapobiegające dostępowi zanieczyszczeń do zbiornika.
 • Integralna część systemu wodociągowego: Wieże ciśnień są integralną częścią systemu wodociągowego, pomagając w skutecznym dostarczaniu wody do społeczności.
 • Awaryjne źródło wody: W razie awarii pompy lub innego źródła wody, wieża ciśnień może pełnić rolę awaryjnego źródła wody i ciśnienia dla systemu wodociągowego.

Wieża ciśnień odgrywa istotną rolę w zapewnianiu nieprzerwanego dostępu do wody i utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, co przyczynia się do skutecznej obsługi społeczności.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie