Marciszów - wieża ciśnień

 W Marciszowie znajdują się dwie wieże ciśnień. 

  • Pierwsza, kolejowa, została wybudowana w 1910/1911 roku i jest typową wieżą Intze, o konstrukcji stalowej, wypełnionej betonem. Wieża ma wysokość około 30 metrów i pojemność zbiornika około 300 metrów sześciennych. Służyła do dostarczania wody do parowozów. Obecnie jest nieczynna i stanowi zabytek techniki, wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/443/1962. 
  • Druga wieża ciśnień, położona jest przy ulicy Głównej, w pobliżu dworca kolejowego. Jest to wieża cylindryczna, wybudowana w 1912 roku. Wieża ma wysokość około 25 metrów i pojemność zbiornika około 200 metrów sześciennych. Służyła do dostarczania wody do miasta. Obecnie jest nieczynna i stanowi zabytek techniki, wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/444/1962.
  • Pierwsza wieża ciśnień jest charakterystycznym elementem krajobrazu Marciszowa i stanowi popularne miejsce spacerów i fotografowania. Druga wieża ciśnień jest mniej znana, ale również stanowi ciekawy obiekt architektoniczny.

Wieża ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego dostarczania wody. Oto kilka kluczowych zasad związanych z jej działaniem:

  • Zbiornik na szczycie: Wieża ciśnień posiada zazwyczaj zbiornik umieszczony na jej szczycie, w którym przechowywana jest woda.

  • Potencjał grawitacyjny: Dzięki umieszczeniu zbiornika na dużej wysokości, woda w nim przechowywana posiada potencjał grawitacyjny. Im wyżej jest zbiornik, tym większe ciśnienie generuje opadająca woda.

  • Napełnianie zbiornika: Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zapotrzebowania na wodę, na przykład w nocy. Proces ten służy do równoważenia ciśnienia w systemie i przygotowania rezerwy wody.
  • Dostarczanie wody: Kiedy ktoś otwiera kran, woda opada z zbiornika do systemu wodociągowego. Różnica wysokości między zbiornikiem a danym miejscem docelowym generuje ciśnienie, co umożliwia przemieszczanie się wody przez rury i dostarczanie jej do odbiorców.
  • Równoważenie ciśnienia: W okresach zwiększonego zapotrzebowania na wodę, gdy zużycie jest wyższe, woda jest pobierana z zbiornika. Różnica wysokości między zbiornikiem a miejscami docelowymi utrzymuje stałe ciśnienie.

  • Zarządzanie zapotrzebowaniem: Wieże ciśnień pomagają zarządzać zmianami w zużyciu wody, gromadząc ją w okresach niskiego zapotrzebowania i uwalniając w okresach wysokiego zapotrzebowania.

Działanie wieży ciśnień oparte jest więc na zasadzie wykorzystania potencjału grawitacyjnego wody do utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do społeczności w danym obszarze.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie