Międzylesie - wieża ciśnień

 W Międzylesiu znajduje się jedna wieża ciśnień, położona przy ulicy Wojska Polskiego, w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w 1908 roku i jest typową wieżą cylindryczną, o konstrukcji ceglanej. Wieża ma wysokość około 25 metrów i pojemność zbiornika około 200 metrów sześciennych. Służyła do dostarczania wody do miasta. Obecnie jest nieczynna i stanowi zabytek techniki, wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/457/1962.

Wieża ciśnień w Międzylesiu jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta i stanowi popularne miejsce spacerów i fotografowania. Jest to również punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Międzylesia i okolicznych gór.

Międzylesie - wieża ciśnień
Międzylesie - wieża ciśnień / @ Jacek Halicki 

W 2023 roku wieża ciśnień w Międzylesiu jest własnością gminy Międzylesie. W planach jest jej rewitalizacja i adaptacja na cele turystyczne.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Międzylesiu:

  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, ozdobionej charakterystycznymi żłobkami.
  • Na elewacji wieży zachowała się listwa wodowskazu.
  • W pobliżu wieży znajduje się żuraw do nawadniania parowozów oraz zarastająca i niszczejąca kolejowa obrotnica.

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na zasadzie grawitacyjnego dostarczania wody. Oto kilka kluczowych punktów:

  • Zbiornik na szczycie: Wieża ciśnień posiada zbiornik umieszczony na jej szczycie, w którym przechowywana jest woda. Zbiornik ten jest umieszczony na wysokim słupie, co generuje potencjał grawitacyjny.
  • Napełnianie zbiornika: W okresach niskiego zapotrzebowania na wodę, na przykład w nocy, woda jest pompowana do zbiornika. Proces ten służy do równoważenia ciśnienia w systemie i przygotowywania rezerwy wody.
  • Potencjał grawitacyjny: Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokim słupie, woda w nim przechowywana posiada potencjał grawitacyjny. Im wyżej jest zbiornik, tym większe ciśnienie generuje opadająca w dół woda.
  • Dostarczanie wody: Kiedy ktoś otwiera kran, woda opada z zbiornika w dół rur wodociągowych. Różnica wysokości między zbiornikiem a danym miejscem docelowym generuje ciśnienie, co umożliwia przemieszczanie się wody przez rury i dostarczanie jej do odbiorców.
  • Równoważenie ciśnienia: W okresach zwiększonego zapotrzebowania na wodę, gdy zużycie jest wyższe, woda jest pobierana z zbiornika. Różnica wysokości między zbiornikiem a miejscami docelowymi utrzymuje stałe ciśnienie.
  • Zarządzanie zapotrzebowaniem: Wieże ciśnień pomagają zarządzać zmianami w zużyciu wody, gromadząc ją w okresach niskiego zapotrzebowania i uwalniając w okresach wysokiego zapotrzebowania.
Działanie wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu potencjału grawitacyjnego wody do utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do społeczności w danym obszarze.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie