Murów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Murowie znajduje się przy ulicy Dworcowej, w pobliżu stacji kolejowej. Została wzniesiona w 1910 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to ceglana wieża, wzniesiona na planie kwadratu, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 500 m³.

Wieża została zbudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej dla miasta i okolicy. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Historia wieży ciśnień w Murowie

Wieża ciśnień w Murowie została wzniesiona w 1910 roku przez firmę „Oppelner Wasserversorgungsgesellschaft” (Opolskie Towarzystwo Wodociągów). Była to miejska wieża ciśnień, która miała zapewnić odpowiednie ciśnienie wody dla miasta i okolicy.

Wieża została zbudowana z cegły w stylu neogotyckim. Jest to ceglana wieża, wzniesiona na planie kwadratu, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 500 m³.

Wieża była używana do dostarczania wody do miasta i okolicy do lat 90. XX wieku. Następnie została wyłączona z użytku i pozostawiona bez opieki. W 2022 roku wieża została zakupiona przez prywatnego inwestora, który planuje ją wyremontować i przekształcić w obiekt usługowy.

Przyszłość wieży ciśnień w Murowie

Właściciel wieży ciśnień w Murowie planuje ją wyremontować i przekształcić w obiekt usługowy. Planowane jest, że w wieży znajdą się m.in.:

 • restauracja
 • kawiarnia
 • sala wystawowa
 • sala konferencyjna

Remont wieży ma rozpocząć się w 2023 roku i potrwać dwa lata. Po zakończeniu remontu wieża zostanie udostępniona dla zwiedzających.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Murowie:

 • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/724/2022.
 • Wieża jest jednym z symboli miasta Murów.
 • Wieża jest wykorzystywana jako punkt widokowy.
 • Wieża jest obecnie w trakcie remontu.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodną, to konstrukcja inżynieryjna służąca do przechowywania wody pitnej oraz utrzymywania ciśnienia w systemach wodociągowych. Główne funkcje wieży ciśnień to:

 • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień gromadzą wodę, która jest dostarczana do nich z systemu wodociągowego. Woda jest pompowana lub przepływa grawitacyjnie do wieży i jest przechowywana na różnych poziomach w jej wnętrzu.
 • Utrzymywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilne ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Dzięki temu woda może być równomiernie dostarczana do budynków, niezależnie od zmian w zużyciu.
 • Rezerwa wody w sytuacjach awaryjnych: W przypadku awarii wodociągu lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę, wieża ciśnień może dostarczyć zapas wody, co jest istotne w przypadku pożarów lub sytuacji awaryjnych.
 • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest kluczowe dla zdrowia publicznego.
Wieża ciśnień może przyjmować różne kształty i rozmiary, ale często jest to wysoka konstrukcja, która jest widoczna na tle otaczającego krajobrazu. Materiały używane do budowy wieży ciśnień mogą obejmować beton, stal, cegłę i inne materiały konstrukcyjne, zależnie od lokalnych warunków i przepisów budowlanych. Wieże ciśnień odgrywają istotną rolę w infrastrukturze wodociągowej, umożliwiając dostarczanie wody pitnej społecznościom.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie