Namysłów - wieża ciśnień

 W Namysłowie znajdują się dwie wieże ciśnień: kolejowa i miejska.

Namysłów - wieża ciśnień
Namysłów - wieża ciśnień / Public Domain

Wieża ciśnień kolejowa

  • Wieża ciśnień kolejowa znajduje się przy ulicy Dworcowej, w pobliżu stacji kolejowej. Została wzniesiona w 1905 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to ceglana wieża, wzniesiona na planie kwadratu, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Wieża ma wysokość 20 metrów i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 120 m³.

  • Wieża została zbudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej dla stacji kolejowej w Namysłowie. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień miejska

  • Wieża ciśnień miejska znajduje się przy ulicy Kolejowej, w pobliżu dawnego dworca PKS. Została wzniesiona w 1910 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to ceglana wieża, wzniesiona na planie koła, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 1000 m³.
  • Wieża została zbudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej dla miasta Namysłów. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Obie wieże ciśnień w Namysłowie są cennymi zabytkami techniki.

Zasady działania wieży ciśnień

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja inżynieryjna, która ma za zadanie gromadzić wodę pitną oraz utrzymywać ciśnienie w systemach wodociągowych. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia wody pitnej, która jest dostarczana z systemu wodociągowego. Woda jest pompowana lub napływa grawitacyjnie do wieży i jest przechowywana na różnych poziomach w jej wnętrzu.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Dzięki temu woda może być równomiernie dostarczana do budynków, niezależnie od zmian w zużyciu.

  • Zapas wody w przypadku awarii: W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody lub nagłe wzrosty zapotrzebowania, wieża ciśnień może dostarczyć zapas wody, co jest istotne w przypadku pożarów lub innych sytuacji awaryjnych.
  • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest kluczowe dla zdrowia publicznego.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj jest to wyższa konstrukcja, która wyróżnia się na tle otoczenia. Materiały używane do budowy wieży ciśnień mogą obejmować beton, stal, cegłę lub inne materiały konstrukcyjne, w zależności od lokalnych warunków i przepisów budowlanych. Wieże ciśnień są niezbędnym elementem infrastruktury wodociągowej i odgrywają istotną rolę w dostarczaniu wody pitnej dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie