Niegosławice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Niegosławicach to nieczynna wieża ciśnień kolejowa, położona w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim. Została zbudowana w 1938 roku.

Wieża jest murowana, zbudowana na rzucie kwadratu. Ma wysokość 30 metrów. Na dolnym cokole, wznosi się trzon, na którego szczycie znajduje się zbiornik, który został wzbogacony czterema wykuszami. Całość wieńczy dach z latarnią. Wieża została wybudowana w stylu modernistycznym. Jest to jeden z nielicznych obiektów tego typu w Polsce, zachowanych w tak dobrym stanie.

Wieża ciśnień w Niegosławicach pełniła swoją pierwotną funkcję do lat 90. XX wieku. Obecnie jest własnością gminy Niegosławice. W 2007 roku przeprowadzono remont wieży, w ramach którego odnowiono jej elewację i pokrycie dachu.

Wieża jest popularnym celem wycieczek turystycznych. Z jej tarasu widokowego roztacza się panorama okolicy.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Niegosławicach:


  • Wieża jest wykonana z czerwonej cegły.
  • W zbiorniku wieży mieści się 100 m³ wody.
  • Wieża została wpisana do rejestru zabytków w 1992 roku.

Wieża ciśnień w Niegosławicach jest cennym zabytkiem architektury przemysłowej. Jest to również ważny element krajobrazu okolicy.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która pełni rolę w systemie wodociągowym, pomagając utrzymać ciśnienie wody na odpowiednim poziomie. Poniżej znajdują się kluczowe elementy związane z wieżą ciśnień:

Zbiornik na szczycie:

Centralnym elementem wieży ciśnień jest zbiornik umieszczony na jej szczycie. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku, a jego wysokość wpływa na ciśnienie wody w systemie. Im wyżej zbiornik, tym większe ciśnienie.

Pompy i zasilanie:

Aby napełnić zbiornik na szczycie, stosuje się pompy wodne. Pompy te podnoszą wodę z niższego poziomu do zbiornika, tworząc potencjał ciśnienia. Często wieże ciśnień są zasilane przez systemy pomp umieszczone na niższych poziomach terenu.

Grawitacyjne dostarczanie wody:

Dzięki wysoko umieszczonemu zbiornikowi na szczycie wieży, woda jest dostarczana grawitacyjnie do obszarów znajdujących się na niższym poziomie terenu. Ciśnienie wody jest utrzymywane dzięki siłom grawitacyjnym.

Regulacja ciśnienia:

Ciśnienie wody w systemie jest regulowane przez wysokość zbiornika na szczycie wieży oraz kontrolowane za pomocą zaworów i systemów monitorowania ciśnienia.

Podział na strefy:

Wieże ciśnień są zazwyczaj rozmieszczane strategicznie w różnych częściach miasta lub obszarów, aby efektywnie obsługiwać konkretne sektory. Każda wieża może obsługiwać określony obszar, co pozwala na lepszą kontrolę ciśnienia.

Zabezpieczenia i monitorowanie:

Wieże ciśnień są wyposażone w różne systemy zabezpieczeń, takie jak alarmy awaryjne, a także systemy monitorowania poziomu wody. To pomaga w szybkim reagowaniu na ewentualne problemy w systemie.

Rola w systemie wodociągowym:

Wieże ciśnień pełnią kluczową rolę w stabilizacji dostawy wody. Pomagają w utrzymaniu ciśnienia wody na odpowiednim poziomie, co jest istotne dla skutecznego dostarczania wody do odbiorców.

Wieża ciśnień jest jednym z elementów infrastruktury wodociągowej, a jej obecność wspomaga efektywne dostarczanie wody do społeczności. Jej projektowanie uwzględnia potrzebę utrzymania ciśnienia wody w sieci, co jest istotne dla codziennego funkcjonowania systemu wodociągowego.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie