Niemcza - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Niemczy to jedna z najstarszych wież ciśnień w Polsce. Została wybudowana w latach 1870-1871 w stylu neogotyckim. Jest to wieża cylindryczna o wysokości 30 metrów, z charakterystycznym hełmem zakończonym krenelażem. 

Wieża została zbudowana na potrzeby miejscowego wodociągu. Jej zadaniem było utrzymywanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Wodę do wieży dostarczano z pobliskiego źródła, a następnie tłoczono do niej za pomocą pomp. Wieża ciśnień w Niemczy jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Została wpisana do rejestru zabytków w 1986 roku. W ostatnich latach wieża została odrestaurowana. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień jest elementem systemu wodociągowego, który służy do utrzymania stałego ciśnienia wody w sieci. Jej działanie opiera się na kilku kluczowych zasadach:

  • Gromadzenie wody: Wieża ciśnień gromadzi wodę ze źródła dostarczenia, takiego jak ujęcie wody, rurociągi czy inne zbiorniki. Woda jest podnoszona na wyższą wysokość, co potencjalnie zwiększa jej ciśnienie.

  • Zasada ciśnienia hydrostatycznego: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie ciśnienia hydrostatycznego. Ciśnienie wodnej kolumny rośnie proporcjonalnie do jej wysokości. Im wyższa jest wodna wieża, tym wyższe jest ciśnienie wody w systemie.

  • Stabilizacja ciśnienia: Wieża ciśnień utrzymuje stałe ciśnienie w sieci wodociągowej, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do różnych obszarów objętych systemem. Dzięki temu, gdy ktoś otwiera kran, woda jest napędzana przez rury z wystarczającym ciśnieniem.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach wieża ciśnień może być wyposażona w systemy regulacji ciśnienia. Te systemy monitorują poziom wody w zbiorniku i dostosowują pracę pompy lub zaworów, aby utrzymać optymalne ciśnienie w sieci wodociągowej.
  • Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią również rolę rezerwuaru w razie awarii w dostawie wody lub w przypadku nagłego zwiększenia zapotrzebowania, na przykład podczas gaszenia pożaru.

Zabezpieczenie przed zjawiskiem wstrząsu hydraulicznego: Wieże ciśnień mogą pomagać w zabezpieczaniu systemu przed zjawiskiem wstrząsu hydraulicznego (tzw. water hammer), które może wystąpić, gdy gwałtownie zamyka się kran w systemie wodociągowym. Woda zgromadzona w wieży może łagodzić skoki ciśnienia i chronić rury przed uszkodzeniem.

Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem systemu wodociągowego, pomagającym utrzymać stabilne ciśnienie wody, co jest niezbędne do efektywnego dostarczania wody do różnych miejsc w danej społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie