Nowy Świętów - wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Nowym Świętowie to zabytkowa budowla zlokalizowana w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy. Została zbudowana w latach 1910-1911 i służyła do dostarczania wody do pobliskiej stacji kolejowej. Wieża ma 25 metrów wysokości i jest zbudowana z cegły. Posiada cylindryczny kształt i zwieńczona jest kopułą. Jest to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych wież ciśnień w województwie opolskim.

W 2021 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie jest własnością gminy Głuchołazy i nie jest wykorzystywana. Jest jednak udostępniana do zwiedzania. Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która pełniła wiele różnych funkcji, ale najważniejszą z nich było zwiększanie ciśnienia wodociągowego w systemach dostarczania wody. Oto kilka kluczowych informacji na temat wież ciśnień:

Funkcje wieży ciśnień:

  • Zwiększanie ciśnienia wody: Wieże ciśnień zostały zaprojektowane tak, aby przechowywać wodę na znacznej wysokości, co powoduje naturalne zwiększenie ciśnienia w systemie wodociągowym. To pozwala na dostarczanie wody do mieszkań i budynków na wyższych piętrach z większym ciśnieniem.

  • Zapewnienie rezerwy wody: Wieże ciśnień mogą również działać jako rezerwuary wody, co jest przydatne w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary lub przerwy w dostawie wody.

  • Zapewnienie stabilności dostaw wody: Wieże ciśnień pomagają utrzymać ciągłość dostaw wody, ponieważ równomiernie rozkładają nacisk na sieć wodociągową.

Konstrukcja wież ciśnień:

  • Wieże ciśnień są zazwyczaj konstrukcjami wieżowymi lub cylindrycznymi. Są zbudowane z wytrzymałego materiału, takiego jak beton lub stal. Woda jest przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży, a ciśnienie jest generowane dzięki grawitacji.

Historia wież ciśnień:

  • Wieże ciśnień pojawiły się w XIX wieku wraz z rozwojem systemów wodociągowych. Pierwsza wieża ciśnień została zbudowana w 1854 roku w Wielkiej Brytanii. Wkrótce wieże ciśnień stały się powszechne w miastach na całym świecie, co znacząco poprawiło dostępność wody pitnej i zwiększyło jej jakość.

Obecne zastosowanie:

Wieże ciśnień nadal pełnią istotną rolę w dostarczaniu wody pitnej do społeczności. W niektórych przypadkach nowoczesne systemy pomp i technologie zastępują wieże ciśnień, ale wieże ciśnień nadal są istotne w wielu regionach, zwłaszcza w obszarach o zróżnicowanym terenie.

Podsumowując, wieża ciśnień to inżynieryjna konstrukcja, która była i nadal jest istotna dla dostarczania wody pitnej do społeczności oraz utrzymywania stabilności dostaw wody.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie