Oława - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Oławie znajduje się w centrum miasta, przy ulicy 11 Listopada. Została wybudowana w latach 1910-1911 w stylu neorenesansowym. Jest to wieża cylindryczna o wysokości 25 metrów, z charakterystycznym hełmem zakończonym kopułą. 

Wieża została zbudowana na potrzeby miejscowego wodociągu. Jej zadaniem było utrzymywanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Wodę do wieży dostarczano z pobliskiego źródła, a następnie tłoczono do niej za pomocą pomp. Wieża ciśnień w Oławie jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Została wpisana do rejestru zabytków w 1956 roku.

Oława - wieża ciśnień
Oława - wieża ciśnień / @ Jar.ciurus

W ostatnich latach wieża została odrestaurowana. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Oławie:

  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej.
  • W jej wnętrzu znajduje się zbiornik o pojemności 200 metrów sześciennych.
  • Wieża jest oświetlona w nocy.

Wieża ciśnień w Oławie jest ważnym elementem krajobrazu miasta. Jest to również popularne miejsce turystyczne.

Wieża ciśnień to struktura lub konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulowania ciśnienia wody w sieci. Jest to element infrastruktury wodociągowej, który odgrywa kluczową rolę w równomiernym dostarczaniu wody do różnych miejsc. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

  • Zasada Działania: Wieża ciśnień działa na zasadzie ciśnienia hydrostatycznego. Woda jest podnoszona na odpowiednią wysokość i przechowywana w zbiorniku na szczycie konstrukcji. Im wyżej jest poziom wody, tym większe ciśnienie generuje.
  • Zbiornik: Centralnym elementem wieży ciśnień jest zazwyczaj zbiornik wodny umieszczony na szczycie konstrukcji. Ten zbiornik może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy lub sferoidalny, i jest wykonany z materiałów odpornych na korozję.

  • Rury Wodociągowe: Woda zgromadzona w zbiorniku jest następnie dostarczana do różnych miejsc poprzez rury w systemie wodociągowym. Rury te umożliwiają równomierne rozprowadzanie wody o odpowiednim ciśnieniu.

  • Stabilizacja Ciśnienia: Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie stałego ciśnienia wody w sieci. Dzięki temu użytkownicy otrzymują wodę z odpowiednim ciśnieniem, co umożliwia korzystanie z niej w sposób efektywny i wygodny.

  • Regulacja Ciśnienia: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają dostosować ciśnienie w zależności od potrzeb i warunków sieci wodociągowej.

  • Zastosowanie w Systemach Przeciwpożarowych: Wieże ciśnień mają znaczenie również w systemach przeciwpożarowych. Ze względu na swoją wysokość, mogą dostarczać wodę z wystarczającym ciśnieniem do systemów gaśniczych w razie pożaru.

  • Bezpieczeństwo Awaryjne: Wieże ciśnień pełnią rolę rezerwuarów wody, co jest istotne w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub w sytuacjach nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, mającym na celu zapewnienie skutecznego i niezawodnego dostarczania wody do społeczności. Jej konstrukcja i zasada działania różnią się w zależności od lokalnych potrzeb i warunków.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie