Oleśnica - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Oleśnicy znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego, w pobliżu centrum miasta. Została wybudowana w latach 1896-1897 w stylu neogotyckim. Jest to wieża cylindryczna o wysokości 43 metrów, z charakterystycznym hełmem zakończonym krenelażem.

Oleśnica - wieża ciśnień
Oleśnica - wieża ciśnień / @ Marek Śliwecki

Wieża została zbudowana na potrzeby miejscowego wodociągu. Jej zadaniem było utrzymywanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Wodę do wieży dostarczano z pobliskiego źródła, a następnie tłoczono do niej za pomocą pomp.

Wieża ciśnień w Oleśnicy jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Została wpisana do rejestru zabytków w 1988 roku. W ostatnich latach wieża została odrestaurowana. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Oleśnicy:

 • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej.
 • W jej wnętrzu znajduje się zbiornik o pojemności 350 metrów sześciennych.
 • Wieża jest oświetlona w nocy.

Wieża ciśnień w Oleśnicy jest ważnym elementem krajobrazu miasta. Jest to również popularne miejsce turystyczne. Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który pełni kluczową rolę w utrzymaniu stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Poniżej przedstawiam więcej informacji na temat wieży ciśnień:

 • Zasada Działania: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie ciśnienia hydrostatycznego. Woda jest gromadzona w zbiorniku umieszczonym na odpowiedniej wysokości, co generuje ciśnienie. Im wyższa jest wieża, tym większe ciśnienie można uzyskać.

 • Zbiornik: Wieże ciśnień posiadają zazwyczaj zbiornik na szczycie konstrukcji, który jest wypełniany wodą. Zbiorniki te mogą mieć różne kształty, takie jak cylindryczne, stożkowe czy kuliście.

 • Podstawowe Elementy: Typowa wieża ciśnień składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak:

 • Zbiornik wodny: Gromadzi wodę na szczycie wieży.
 • Podstawa: Konstrukcja wspierająca zbiornik wodny.
 • Rury wodociągowe: Połączone z zbiornikiem, aby dostarczać wodę do sieci.
 • Stabilizacja Ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku na wieży ciśnień generuje ciśnienie, które jest wykorzystywane do utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. To pozwala na równomierne dostarczanie wody do użytkowników.

 • Regulacja Ciśnienia: Niektóre systemy wież ciśnień są wyposażone w mechanizmy regulacji ciśnienia, które pozwalają na dostosowywanie ciśnienia w zależności od potrzeb i zmian w zużyciu wody.

 • Systemy Przeciwpożarowe: Wieże ciśnień mają również znaczenie w systemach przeciwpożarowych. Znajdując się na wysokości, mogą dostarczać wodę z odpowiednim ciśnieniem do systemów gaśniczych w razie pożaru.

 • Bezpieczeństwo Awaryjne: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę rezerwuaru wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub w sytuacji nagłego zapotrzebowania na wodę.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury miejskiej, umożliwiającą efektywne dostarczanie wody o odpowiednim ciśnieniu do różnych obszarów. Jej konstrukcja i zasada działania są dostosowane do zapewnienia niezawodności i skuteczności w dostarczaniu wody użytkowej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie