Parowa - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Parowej jest najstarszą zachowaną wieżą ciśnień w Polsce. Została zbudowana w latach 1882-1883 przez Zakłady Mechaniczne i Kotlarskie w Parowej. Wieża ma wysokość 33 metrów i jest wykonana z cegły. Jest to wieża typu wieżowca, z cylindrycznym zbiornikiem pary umieszczonym w środku. Na szczycie wieży znajduje się deflektor, który rozprowadza parę w kierunku odbiorcy. 

Parowa - wieża ciśnień
Parowa - wieża ciśnień / @ Antosh

Wieża ciśnień w Parowej została wpisana do rejestru zabytków w 1978 roku. Jest to jeden z symboli Parowej i stanowi ważną część lokalnej historii.

Wieża ciśnień to jeden z elementów systemu wodociągowego, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zjawisku grawitacyjnego oddziaływania cieczy (w tym przypadku wody).

Oto ogólna zasada działania wieży ciśnień:

  • Podstawowe elementy: Wieża ciśnień składa się z pionowego, cylindrycznego lub stożkowego zbiornika umieszczonego na wysokiej konstrukcji (wieży). Zbiornik ten jest napełniany wodą z systemu wodociągowego.

  • Napełnianie zbiornika: Woda jest pompowana do zbiornika wieży ciśnień, zazwyczaj w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy. Podczas gdy zużycie wody jest niskie, pompy wodociągowe działają na pełnej mocy, aby napełnić wieżę ciśnień.

  • Przechowywanie wody: Gdy zbiornik wieży ciśnień jest pełny, woda jest przechowywana w nim jako zasób. Dzięki temu, gdy popyt na wodę wzrasta, można dostarczyć ją ze zbiornika zamiast z bezpośredniego użycia pomp. Zbiornik działa jako rezerwuar gotowy do natychmiastowego użycia.
  • Grawitacyjne dostarczanie wody: Dzięki zasobowi wody w zbiorniku, ciśnienie grawitacyjne pozwala na dostarczanie wody do systemu wodociągowego bez konieczności użycia pomp. Woda spływa z wieży ciśnień do sieci wodociągowej zgodnie z zasadą grawitacyjną.
  • Utrzymanie ciśnienia: W miarę spadku poziomu wody w zbiorniku, pompy są ponownie włączane, aby napełnić go i utrzymać odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej. Proces ten jest kontrolowany automatycznie przez system zarządzania wodociągami.

Dzięki tej zasadzie działania wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia wodociągowego, co jest istotne dla zapewnienia skutecznego dostarczania wody do mieszkańców i firm.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie