Pieńsk - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Pieńsku znajduje się w mieście Pieńsk w województwie dolnośląskim. Została zbudowana w 1920 roku i jest jednym z symboli miasta. Wieża ma 30 metrów wysokości i jest wykonana z cegły. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień została odnowiona w 2014 roku przy okazji przebudowy stacji uzdatniania wody. Prace remontowe obejmowały m.in. wymianę dachu, remont elewacji oraz odnowienie wnętrza.

Wieża ciśnień Pieńsk jest udostępniona do zwiedzania. Na taras widokowy można wjechać windą lub wejść po schodach. W wieży znajduje się również sala wystawowa, w której prezentowane są wystawy o tematyce historycznej i przyrodniczej.

Wieża ciśnień to konstrukcja służąca do gromadzenia wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest zapewnienie równomiernego dostępu do wody dla mieszkańców danego obszaru. Poniżej znajdziesz ogólne zasady działania wieży ciśnień:

  • Zbieranie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę z lokalnych źródeł lub z sieci wodociągowej. Woda ta jest pompowana do wieży, gdzie jest przechowywana.

  • Równoważenie ciśnienia: Wieża ciśnień jest zazwyczaj umieszczona na odpowiednio wysokim słupie wodnym, co umożliwia utrzymanie ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki grawitacji woda może swobodnie płynąć do domów i firm, eliminując konieczność stałego użycia pomp.

  • Zabezpieczenie w przypadku awarii: Wieże ciśnień są ważnym elementem systemu wodociągowego, ponieważ pozwalają na utrzymanie dostępu do wody nawet w przypadku awarii pomp czy innego sprzętu. Zbiorcze zmagazynowanie wody umożliwia podtrzymywanie dostaw przez pewien czas, co może być kluczowe w sytuacjach nagłych.
  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne elementy regulacyjne, takie jak zawory i sterowniki ciśnienia, które pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej.

  • Zapobieganie szczytom zużycia: Wieże ciśnień pomagają zniwelować szczyty zużycia wody, które często występują w określonych godzinach, na przykład rano i wieczorem. W okresach mniejszego zużycia, woda jest magazynowana w wieży, a następnie dostarczana równomiernie w okresach większego zapotrzebowania.

Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy filtracyjne, które pomagają w utrzymaniu czystości wody.

Powyższe zasady są ogólne i mogą być dostosowane w zależności od konkretnej konstrukcji i zastosowania danej wieży ciśnień. Ostateczne zasady działania zawsze zależą od konkretnego projektu i jego funkcji w danym systemie wodociągowym.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie