Praszka - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Praszce to zabytkowy obiekt architektury przemysłowej, położony przy ulicy Gorzowskiej i Słonecznej. Została wybudowana w 1914 roku, według projektu architekta Carla Salwe, na zlecenie Towarzystwa Akcyjnego „Woda dla Miasta Praszka”. Wieża ma wysokość 35 metrów i jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża została zbudowana z cegły na kamiennej, ośmiobocznej podstawie. Wewnątrz znajduje się pięć pięter nadziemnych i jedno podziemne. Na najwyższym piętrze znajduje się zbiornik na wodę, który w przeszłości był zasilany ze studni głębinowych. Wieża służyła do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej miasta.

W 1991 roku wieża została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu niszczała. W 2017 roku rozpoczęła się jej renowacja, która zakończyła się w 2020 roku. Po renowacji wieża została udostępniona dla turystów i jest obecnie jedną z atrakcji turystycznych Praszki. Wieża ciśnień w Praszce to ciekawy przykład architektury przemysłowej. Jest to również ważna część historii miasta i jego rozwoju." 

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodociągową lub wieżą hydroforową, to konstrukcja inżynieryjna, która ma na celu zwiększenie ciśnienia wody w systemach wodociągowych oraz zapewnienie rezerwuaru wody. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat:

  • Zwiększanie ciśnienia wody: Główną funkcją wieży ciśnień jest zwiększenie ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Wieża jest zazwyczaj umieszczona na odpowiednio wysokiej konstrukcji, co pozwala na generowanie większego ciśnienia w systemie. Dzięki temu woda jest dostarczana do budynków na wyższych piętrach z odpowiednim ciśnieniem.

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień pełnią także rolę rezerwuarów wody. Przechowują wodę, co jest przydatne w przypadku przerw w dostawie wody lub w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary. To zapewnia ciągłość dostaw wody do społeczności.

  • Stabilność dostaw wody: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilność dostaw wody, zwłaszcza w okresach zwiększonego zapotrzebowania na wodę. Dzięki przechowywaniu wody i zwiększonemu ciśnieniu można równomiernie dostarczać wodę do różnych obszarów miasta.

  • Konstrukcja i lokalizacja: Wieże ciśnień są zazwyczaj zbudowane z betonu, stali lub innych wytrzymałych materiałów. Często umieszcza się je na wzgórzach lub innych miejscach o odpowiedniej wysokości, aby uzyskać maksymalne zwiększenie ciśnienia wody.

  • Historia: Wieże ciśnień mają długą historię i pojawiły się wraz z rozwojem systemów wodociągowych w XIX wieku. Pierwsza wieża ciśnień została zbudowana w Wielkiej Brytanii w latach 50. XIX wieku.
  • Obecne zastosowanie: Wieże ciśnień nadal odgrywają istotną rolę w dostarczaniu wody pitnej do społeczności na całym świecie. Choć istnieją nowocześniejsze technologie zwiększania ciśnienia wody, wieże ciśnień pozostają ważnym elementem infrastruktury wodociągowej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie