Prochowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Prochowicach znajduje się przy ulicy Kolejowej, w pobliżu stacji PKP. Została zbudowana w 1912 roku i jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Wieża ma 25 metrów wysokości i jest wykonana z cegły. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę. 

Wieża ciśnień była wykorzystywana do dostarczania wody do miasta i okolicznych wsi. W latach 90. XX wieku wieża została wyłączona z eksploatacji i zaczęła popadać w ruinę. W 2012 roku wieża została odrestaurowana i udostępniona do zwiedzania.

Na szczyt wieży można wjechać windą lub wejść po schodach. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta, Gór Wałbrzyskich i Kotliny Jeleniogórskiej.

Wieża ciśnień to konstrukcja, która pełni kluczową rolę w systemie wodociągowym. Oto kilka istotnych informacji na temat wieży ciśnień:

  • Funkcja: Wieża ciśnień ma na celu utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do odbiorców.

  • Zbiornik wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik wody umieszczony na odpowiedniej wysokości. Woda jest zazwyczaj podnoszona za pomocą pomp do górnego zbiornika.

  • Wysokość i ciśnienie: Wysokość wieży wpływa bezpośrednio na ciśnienie wody. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie w sieci wodociągowej.

  • Grawitacyjne dostarczanie wody: Dzięki sile grawitacyjnej woda spływa z wieży do sieci wodociągowej, co eliminuje konieczność ciągłego korzystania z pomp.

  • Równoważenie ciśnienia: Wieża ciśnień działa jako bufor, umożliwiając równomierne dostarczanie wody nawet w przypadku niestabilności w dostawie wody z głównego źródła.

  • Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pomagają w zabezpieczeniu systemu wodociągowego przed nagłymi awariami, ponieważ przechowują pewną ilość wody na wypadek potrzeby.

  • System zasilania: Wieże ciśnień mogą być zasilane automatycznie przez pompy wodne w przypadku konieczności uzupełnienia wody w zbiorniku.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, umożliwiające dostosowanie ciśnienia w zależności od potrzeb.
  • Zastosowania: Wieże ciśnień są powszechnie stosowane w systemach wodociągowych miejskich, ale także w obszarach wiejskich, gdzie mogą być trudniejsze do utrzymania stabilnego ciśnienia wody.

  • Element architektoniczny: Wieże ciśnień czasem są również uznawane za elementy architektoniczne i mogą być uważane za symbole danego obszaru.

Często wieże ciśnień są charakterystycznymi punktami krajobrazowymi w miastach i miejscowościach. Jeśli masz konkretną wieżę ciśnień na myśli, warto sprawdzić lokalne źródła informacji, takie jak samorząd miejski czy przedsiębiorstwo wodociągowe, aby uzyskać dokładne dane na temat danej konstrukcji.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie