Racławice Śląskie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Racławicach Śląskich to kolejowa wieża ciśnień wybudowana w 1905 roku. Znajduje się przy ulicy Kolejowej 2, w pobliżu stacji kolejowej Racławice Śląskie. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków. 

Racławice Śląskie - wieża ciśnień
Racławice Śląskie - wieża ciśnień / @ Andrzej Mastalerz

Wieża ma wysokość 10 metrów i pojemność 200 m3. Została zbudowana z cegły na kamiennej podstawie. Wewnątrz znajduje się zbiornik na wodę, który w przeszłości był zasilany ze studni głębinowych. Wieża służyła do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej kolei.

W 1991 roku wieża została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu niszczała. W 2017 roku rozpoczęła się jej renowacja, która zakończyła się w 2019 roku. Po renowacji wieża została udostępniona dla turystów i jest obecnie jedną z atrakcji turystycznych Racławic Śląskich.

Wieża ciśnień w Racławicach Śląskich jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej. Jest to również ważna część historii miasta i jego rozwoju.

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodociągowa lub wieża hydroforowa, to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest zwiększenie ciśnienia wody w systemach wodociągowych oraz przechowywanie wody. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat:

  • Zwiększanie ciśnienia wody: Główną funkcją wieży ciśnień jest zwiększenie ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Wieża jest zazwyczaj umieszczona na odpowiedniej wysokości, co pozwala na generowanie większego ciśnienia w systemie. Dzięki temu woda może być dostarczana do budynków na wyższych piętrach z odpowiednim ciśnieniem.

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień pełnią również rolę rezerwuarów wody. Przechowują znaczną ilość wody, co jest przydatne w przypadku przerw w dostawie wody lub w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary. To zapewnia ciągłość dostaw wody do społeczności.

  • Stabilność dostaw wody: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilność dostaw wody, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest największe. Dzięki zwiększonemu ciśnieniu i magazynowaniu wody można równomiernie dostarczać wodę do różnych obszarów miasta.

  • Konstrukcja i lokalizacja: Wieże ciśnień są zazwyczaj zbudowane z betonu, stali lub innych materiałów wytrzymałych. Często umieszcza się je na wzgórzach lub innych miejscach o odpowiedniej wysokości, aby uzyskać maksymalne zwiększenie ciśnienia wody.
  • Historia: Wieże ciśnień mają długą historię i pojawiły się wraz z rozwojem systemów wodociągowych w XIX wieku. Pierwsza wieża ciśnień została zbudowana w Wielkiej Brytanii w latach 50. XIX wieku.

  • Obecne zastosowanie: Wieże ciśnień nadal odgrywają istotną rolę w dostarczaniu wody pitnej do społeczności na całym świecie. Choć istnieją nowocześniejsze technologie zwiększania ciśnienia wody, wieże ciśnień pozostają ważnym elementem infrastruktury wodociągowej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie