Ścibórz - wieża ciśnień

 Ścibórz wieża ciśnień to wodociągowa wieża ciśnień, która znajduje się w miejscowości Ścibórz nad jeziorem Otmuchowskim. Została zbudowana w 1931 roku i jest przykładem architektury modernistycznej. Wieża ma sześciokątny kształt i jest zbudowana z cegły. Na jej szczycie znajduje się zbiornik wody o pojemności 200 m3. Wieża jest obecnie nieużywana, ale jest popularną atrakcją turystyczną.

Ścibórz - wieża ciśnień
Ścibórz - wieża ciśnień / @ Stok


Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach zaopatrzenia w wodę, która ma na celu przechowywanie wody i utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Istnieje wiele różnych projektów i rodzajów wież ciśnień, ale ich główne funkcje obejmują:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w duże zbiorniki na wodę umieszczone na ich szczycie. Te zbiorniki mogą pomieścić znaczną ilość wody, co pozwala na gromadzenie jej w okresach, gdy jest dostępna w nadmiarze, na przykład po opadach deszczu. To umożliwia dostarczanie wody do społeczności w miarę potrzeb, nawet w przypadku niestabilnych dostaw.
  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień służą również do wyrównywania ciśnienia w systemie wodociągowym. Woda może być pompowana do wieży, a zbiornik na jej szczycie utrzymuje ciśnienie w sieci wodociągowej na odpowiednim poziomie. Dzięki temu zapewnia się równomierne dostarczanie wody do mieszkańców i przedsiębiorstw.
  • Zabezpieczenie przed przerwami w dostawie: Wieże ciśnień pełnią funkcję zapasowego źródła wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym, takich jak awarie pomp czy przewodów wodociągowych. Woda przechowywana w wieży może być wykorzystywana do utrzymania dostaw wody w miarę możliwości podczas napraw i awarii.
  • Zapobieganie zanieczyszczeniom: Woda w wieży ciśnień jest zazwyczaj zabezpieczona przed zanieczyszczeniami, co pomaga utrzymać wysoką jakość wody dostarczanej do społeczności.

Wieże ciśnień występują w różnych kształtach i rozmiarach, ale zazwyczaj są to konstrukcje o stalowej, betonowej lub kompozytowej konstrukcji, z widocznym zbiornikiem na wodę na szczycie i klatką schodową lub windą, która umożliwia dostęp do zbiornika w celu konserwacji i konserwacji. Ich wysokość jest uzależniona od terenu i ilości wody, którą muszą przechowywać. Wieże ciśnień są powszechnie spotykane w miastach i obszarach miejskich na całym świecie jako część infrastruktury wodociągowej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie