Sędzisław - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Sędzisławiu to wieża ciśnień znajdująca się w miejscowości Sędzisław w województwie dolnośląskim. Wieża została zbudowana w 1907 roku przez spółkę „Pruszkowickie Towarzystwo Akcyjne Kopalń i Hut”. Wieża ma wysokość 40 metrów i jest zbudowana z cegły. Posiada cylindryczny kształt i jest zwieńczona kopułą. Wieża służyła do magazynowania wody dla potrzeb pobliskiej kopalni. Obecnie jest nieczynna i stanowi obiekt zabytkowy. 

Wieża ciśnień w Sędzisławiu jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w regionie. Jest to obiekt o dużej wartości historycznej i kulturowej.

Wieża ciśnień, zwana również zbiornikiem ciśnieniowym lub zbiornikiem wodociągowym, to konstrukcja służąca do gromadzenia i utrzymania odpowiedniego ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest zabezpieczenie dostawy wody na wypadek awarii lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę. Oto kilka zasad działania wieży ciśnień:

  • Magazynowanie wody: Wieża ciśnień jest zazwyczaj zbiornikiem w kształcie cylindra lub walca, umieszczonym na znacznej wysokości. Główna zasada polega na gromadzeniu wody w zbiorniku.

  • Grawitacyjne utrzymanie ciśnienia: Woda, znajdując się w górnej części wieży, podlega działaniu siły grawitacyjnej. To powoduje naturalne utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie.

  • Wyrównywanie nierówności w dostawie wody: Wieże ciśnień pomagają zniwelować wahania ciśnienia w sieci wodociągowej, które mogą być spowodowane zmianami w zapotrzebowaniu na wodę lub awariami w systemie. Dzięki zasobom zgromadzonym w zbiorniku, dostawa wody może być utrzymana na stałym poziomie.

  • Awaryjne źródło wody: W przypadku awarii w dostawie wody z głównego źródła, wieża ciśnień może pełnić rolę awaryjnego zbiornika wody, z którego można czerpać, zapewniając ciągłość dostaw.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach, wieże ciśnień są wyposażone w mechanizmy regulujące ciśnienie wody, co pozwala dostosować ciśnienie do potrzeb konkretnej lokalizacji lub sieci.

  • Konserwacja wody: Wieże ciśnień mogą pomagać w utrzymaniu stałej temperatury wody i zabezpieczaniu jej przed zanieczyszczeniami, dzięki zamkniętemu środowisku zbiornika.

  • Monitorowanie poziomu wody: Systemy wież ciśnień są zazwyczaj wyposażone w czujniki monitorujące poziom wody w zbiorniku. To pozwala na skuteczne zarządzanie zasobami wody i unikanie sytuacji, w których zbiornik może być pusty.

Estetyka i identyfikacja miejsca: Wieże ciśnień często są elementem krajobrazu miejskiego. Ich unikalne kształty i umiejscowienie mogą pomóc w identyfikacji danego obszaru oraz stanowić element architektoniczny. Warto zaznaczyć, że zasady te mogą nieco różnić się w zależności od konkretnego projektu i funkcji danej wieży ciśnień.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie