Skorogoszcz - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Skorogoszczy to wieża ciśnień wybudowana w 1910 roku dla potrzeb folwarcznej gorzelni i płatkarni należącej do rodziny Kerssenbrocków. 

Skorogoszcz - wieża ciśnień
Skorogoszcz - wieża ciśnień / @ SuperGlob

Wieża ma wysokość 27,5 m i posiada zbiornik o pojemności 24 m3. Została zbudowana z cegły na kamiennej podstawie. Wieża posiada walory historyczno-techniczne, architektoniczne i krajobrazowe.

W 1976 roku budynek wieży wyłączono z eksploatacji i od tego czasu obiekt niszczał. W 1997 roku rozpoczęły się prace remontowe, które zakończyły się w 2020 roku. Po renowacji wieża została udostępniona dla turystów i jest obecnie jedną z atrakcji turystycznych Skorogoszczy. Wieża ciśnień w Skorogoszczy jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej. Jest to również ważna część historii miasta i jego rozwoju.

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodociągowa lub wieża hydroforowa, to konstrukcja inżynieryjna, która służy do zwiększania ciśnienia wody w systemach wodociągowych oraz przechowywania wody. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat:

  • Zwiększanie ciśnienia wody: Głównym celem wieży ciśnień jest zwiększenie ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Wieża jest zazwyczaj umieszczona na odpowiednio wysokiej konstrukcji, co pozwala na generowanie naturalnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Dzięki temu woda może być dostarczana do budynków na wyższych piętrach z wystarczającym ciśnieniem.

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień pełnią również funkcję rezerwuarów wody. Przechowują pewną ilość wody, co jest przydatne w przypadku przerw w dostawie wody, w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary, lub w okresach zwiększonego zapotrzebowania na wodę. To zapewnia ciągłość dostaw wody do społeczności.

  • Stabilność dostaw wody: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilności dostaw wody, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest największe. Dzięki zwiększonemu ciśnieniu i magazynowaniu wody można równomiernie dostarczać wodę do różnych obszarów miasta.

  • Konstrukcja i lokalizacja: Wieże ciśnień są zazwyczaj zbudowane z betonu, stali lub innych materiałów wytrzymałych. Często umieszcza się je na wzgórzach lub innych miejscach o odpowiedniej wysokości, aby uzyskać maksymalne zwiększenie ciśnienia wody.

  • Historia: Wieże ciśnień mają długą historię i pojawiły się wraz z rozwojem systemów wodociągowych w XIX wieku. Pierwsza wieża ciśnień została zbudowana w Wielkiej Brytanii w latach 50. XIX wieku.
  • Obecne zastosowanie: Wieże ciśnień nadal odgrywają istotną rolę w dostarczaniu wody pitnej do społeczności na całym świecie. Choć istnieją nowocześniejsze technologie zwiększania ciśnienia wody, wieże ciśnień pozostają ważnym elementem infrastruktury wodociągowej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie