Skwierzyno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Skwierzynie została wybudowana w latach 1929-1930. Jest obiektem sześciokątnym, posadowionym na obrysie koła o średnicy 6,8 metra. Zbudowana jest z czerwonej cegły. 

Wieża została poważnie uszkodzona w czasie walk w 1945 roku. Po wojnie została wyremontowana i ponownie oddana do użytku w 1979 roku. Obecnie jest nieczynna.

Skwierzyno - wieża ciśnień
Skwierzyno - wieża ciśnień / @ Izur

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, która jest często używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody i zapewnienia skutecznej dystrybucji na obszarze miejskim lub terenach, gdzie naturalne warunki terenowe nie wystarczają do generowania wystarczającego ciśnienia wodociągowego. Oto główne cechy i funkcje wieży ciśnień:

  • Zbiornik na szczycie: Wieża ciśnień ma zazwyczaj wysoką konstrukcję z umieszczonym na jej szczycie zbiornikiem wody. Zbiornik ten pełni funkcję magazynu wody.

  • Zasada grawitacyjna: Zbiornik na szczycie jest umieszczony na odpowiedniej wysokości, co umożliwia generowanie ciśnienia wodociągowego na podstawie zasady grawitacyjnej. Im wyżej umieszczony zbiornik, tym większe ciśnienie wody.

  • Rurociągi wodociągowe: Woda z zbiornika na szczycie spływa w dół rurociągów, co umożliwia przesyłanie wody do różnych obszarów docelowych, takich jak domy, przedsiębiorstwa czy instytucje.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Działanie wieży ciśnień oparte jest na utrzymaniu stałego ciśnienia wodociągowego, co jest kluczowe do skutecznej i równomiernej dystrybucji wody.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji, które pozwalają dostosować ciśnienie do zmieniających się potrzeb obszaru obsługiwanego przez daną wieżę.

  • Zapewnienie ciśnienia w czasie awarii: Wieże ciśnień są często zaprojektowane tak, aby utrzymywać ciśnienie wodociągowe nawet w przypadku awarii zasilania, co może być krytyczne w sytuacjach nagłych.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagającym zapewnić nieprzerwane dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu na obszarze objętym danym systemem wodociągowym.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie