Stronie Śląskie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Stroniu Śląskim to wieża ciśnień znajdująca się w miejscowości Stronie Śląskie w województwie dolnośląskim. Wieża została zbudowana w latach 1909-1910 roku przez spółkę „Górnośląskie Towarzystwo Akcyjne Budowy Kopalń i Zakładów Hutniczych”. Wieża ma wysokość 42 metry i jest zbudowana z cegły. Posiada cylindryczny kształt i jest zwieńczona kopułą. Wieża służyła do magazynowania wody dla potrzeb pobliskiej kopalni. Obecnie jest nieczynna i stanowi obiekt zabytkowy. 

Stronie Śląskie - wieża ciśnień
Stronie Śląskie - wieża ciśnień / @ Grzegorz Wysocki

Wieża ciśnień w Stroniu Śląskim jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w regionie. Jest to obiekt o dużej wartości historycznej i kulturowej. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem 583/A z dnia 13 października 1985 roku. Wieża jest położona w centrum miejscowości, przy ulicy Kolejowej. Jest to obiekt łatwo dostępny dla zwiedzających. Obecnie wieża jest własnością prywatną. Właściciel planuje przeprowadzić remont wieży i udostępnić ją do zwiedzania.

Wieża ciśnień, znana również jako zbiornik ciśnieniowy lub zbiornik wodociągowy, to konstrukcja stosowana w systemach wodociągowych do utrzymania i dostarczania odpowiedniego ciśnienia wody. Wieże ciśnień pełnią kluczową rolę w zarządzaniu dostawą wody, a ich zasady działania są zazwyczaj związane z fizyką i hydrauliką. Oto podstawowe informacje na temat wieży ciśnień:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w duże zbiorniki lub zbiorniki w kształcie cylindra umieszczone na znacznej wysokości. Gromadzenie wody w tych zbiornikach pozwala na magazynowanie większych ilości wody, co może być przydatne w przypadku szczytowego zapotrzebowania lub awarii wodociągowej.

  • Ciśnienie grawitacyjne: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest korzystanie z siły grawitacyjnej. Woda, zgromadzona w zbiorniku na znacznej wysokości, generuje naturalne ciśnienie, które pozwala na dostarczanie wody do miejsc niższych, nawet gdy pompy nie pracują. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody.

  • Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest istotne dla równomiernej i efektywnej dostawy wody do różnych miejsc.
  • Zapewnienie ciągłości dostaw: W przypadku awarii lub konserwacji systemu pompowego, wieża ciśnień może służyć jako źródło awaryjne, utrzymując ciśnienie w sieci wodociągowej i umożliwiając ciągłość dostaw wody.

  • Zabezpieczenie przed wahaniem ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w zabezpieczeniu przed nagłymi wahaniem ciśnienia, które mogą wystąpić w wyniku zmian w zużyciu wody lub awarii sprzętu wodociągowego.

  • Monitorowanie poziomu wody: Współczesne wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w systemy monitorujące poziom wody, co pozwala na skuteczne zarządzanie zasobami i unikanie sytuacji, w których zbiornik może być pusty.

  • Regulacja ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień posiadają mechanizmy regulujące ciśnienie wody, co umożliwia dostosowanie ciśnienia do konkretnych wymagań lokalizacji czy sieci wodociągowej.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniając stabilność i niezawodność dostaw wody do społeczności. Ich projektowanie i funkcjonowanie są dostosowane do konkretnych potrzeb danego obszaru oraz wymagań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i efektywności systemu wodociągowego.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie