Strzelce Krajeńskie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Strzelcach Krajeńskich to ceglana wieża o wysokości 25 metrów, wzniesiona w 1929 roku. Znajduje się w zachodniej części miasta, w pobliżu Parku Miejskiego. Wieża została zbudowana w stylu modernistycznym, z charakterystycznymi prostokątnymi oknami i wejściem. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wodny o pojemności 150 metrów sześciennych.

Strzelce Krajeńskie - wieża ciśnień
Strzelce Krajeńskie - wieża ciśnień 

Wieża ciśnień pełniła swoją pierwotną funkcję do 1998 roku. Wtedy to została wyłączona z eksploatacji i przeznaczona do rozbiórki. Jednak dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej Lemko-Tower, wieża została uratowana i odremontowana.

Obecnie wieża jest siedzibą Stowarzyszenia Lemko-Tower. Na jej piętrze znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane są wystawy poświęcone łemkowskiej kulturze i historii. Z wieży rozpościera się również piękny widok na miasto i okolicę. Wieża ciśnień w Strzelcach Krajeńskich jest cennym zabytkiem techniki i kultury. Jest również symbolem miasta i jego mieszkańców.

Wieża ciśnień to jeden ze sposobów na utrzymanie ciśnienia wodociągowym w systemie wodnym. Zasada jej działania opiera się na zjawisku hydrostatycznym i magazynowaniu wody na wysokości.

Oto główne elementy zasady działania wieży ciśnień:

  • Zasobnik wody: Wieża ciśnień posiada zbiornik wody umieszczony na pewnej wysokości. Woda jest magazynowana w tym zbiorniku.
  • Ciśnienie hydrostatyczne: Ciśnienie wodne zależy od głębokości i masy wody. Im wyżej woda jest podniesiona, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne.
  • Grawitacja: Działanie siły grawitacyjnej sprawia, że woda spływa z góry na dół, a ciśnienie wzrasta w miarę zbliżania się do punktu niższego.
  • Dystrybucja wody: Woda ze zbiornika w wieży ciśnień spływa rurami do systemu wodociągowego. Dzięki zasobowi wodnemu na wysokości, ciśnienie wody jest utrzymywane w sieci wodociągowej nawet wtedy, gdy pompowanie wody jest czasowo wyłączone.
  • Stabilność ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu stabilnego ciśnienia wodociągowego, co jest istotne dla skutecznego działania systemu, zwłaszcza gdy jest używany do zaopatrywania budynków, przemysłu czy strażaków podczas gaszenia pożarów.
Ogólnie rzecz biorąc, wieże ciśnień wykorzystują potencjał grawitacyjny wody na wysokości do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie