Strzelce Opolskie - wieża ciśnień

„Wieża ciśnień w Strzelcach Opolskich to wieża ciśnień wybudowana w 1906 roku. Znajduje się przy ulicy Piastowskiej 16, w centrum miasta. Wieża jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. 

Strzelce Opolskie - wieża ciśnień
Strzelce Opolskie - wieża ciśnień / @ Macedo

Wieża ma wysokość 38 metrów i pojemność 1000 m3. Została zbudowana z cegły na kamiennej podstawie. Wewnątrz znajduje się zbiornik na wodę, który w przeszłości był zasilany ze studni głębinowych. Wieża służyła do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej miasta. W 1991 roku wieża została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu niszczała. W 2016 roku zakupiona została przez prywatnego inwestora, który rozpoczął prace remontowe. Prace te zakończyły się w 2022 roku. Po renowacji wieża została udostępniona dla turystów i jest obecnie jedną z atrakcji turystycznych Strzelec Opolskich. Wieża ciśnień w Strzelcach Opolskich jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej. Jest to również ważna część historii miasta i jego rozwoju.” 

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodociągowa, to konstrukcja inżynieryjna, która służy do zwiększenia ciśnienia wody w systemach wodociągowych oraz do magazynowania wody na potrzeby społeczności. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat:

  • Zwiększanie ciśnienia wody: Główną funkcją wieży ciśnień jest zwiększenie ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Wieża jest zazwyczaj umieszczona na odpowiednio wysokiej konstrukcji, co pozwala na generowanie naturalnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Dzięki temu woda jest dostarczana do budynków na wyższych piętrach z odpowiednim ciśnieniem.

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień pełnią również funkcję rezerwuarów wody. Przechowują znaczną ilość wody, co jest przydatne w przypadku przerw w dostawie wody lub w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary. To zapewnia ciągłość dostaw wody do społeczności.

  • Stabilność dostaw wody: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilność dostaw wody, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest największe. Dzięki zwiększonemu ciśnieniu i magazynowaniu wody można równomiernie dostarczać wodę do różnych obszarów miasta.

  • Konstrukcja i lokalizacja: Wieże ciśnień są zazwyczaj zbudowane z betonu, stali lub innych materiałów wytrzymałych. Często umieszcza się je na wzgórzach lub innych miejscach o odpowiedniej wysokości, aby uzyskać maksymalne zwiększenie ciśnienia wody.

  • Historia: Wieże ciśnień mają długą historię i pojawiły się wraz z rozwojem systemów wodociągowych w XIX wieku. Pierwsza wieża ciśnień została zbudowana w Wielkiej Brytanii w latach 50. XIX wieku.

  • Obecne zastosowanie: Wieże ciśnień nadal odgrywają istotną rolę w dostarczaniu wody pitnej do społeczności na całym świecie. Choć istnieją nowocześniejsze technologie zwiększania ciśnienia wody, wieże ciśnień pozostają ważnym elementem infrastruktury wodociągowej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie