Strzelin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Strzelinie znajduje się na stoku Góry Szańcowej. Została zbudowana w latach 1908-1909 roku przez spółkę „Górnośląskie Towarzystwo Akcyjne Budowy Kopalń i Zakładów Hutniczych”. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest zbudowana z cegły. Posiada cylindryczny kształt i jest zwieńczona kopułą. Wieża służyła do magazynowania wody dla potrzeb pobliskiej kopalni. Obecnie jest nieczynna i stanowi obiekt zabytkowy.

Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem 574/A z dnia 20 września 1985 roku. Wieża jest położona na stoku Góry Szańcowej, w pobliżu centrum miasta. Jest to obiekt łatwo dostępny dla zwiedzających. W latach 2015-2016 wieża została wyremontowana i przystosowana do funkcji wieży widokowej. Na górę wieży prowadzi 113 schodów. Z wieży rozpościera się panoramiczny widok na Strzelin, Wzgórza Strzelińskie, Masy Ślęży oraz część Niziny Śląskiej.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie stałego i równomiernego ciśnienia w całym systemie wodociągowym. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wież ciśnień:

  • Zasada działania: Wieża ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego działania wody. Woda zgromadzona na znacznej wysokości w zbiorniku wieży generuje ciśnienie, które jest następnie wykorzystywane do napędzania dostawy wody w systemie wodociągowym.

  • Zbiornik na wodę: Wieże ciśnień zazwyczaj posiadają duże zbiorniki na wodę umieszczone na ich szczycie. Zbiornik ten może mieć różne kształty, na przykład cylindryczny czy sześcienny, a jego pojemność zależy od potrzeb danego obszaru.

  • Regulacja ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie ciśnienia wody na stałym poziomie. Dzięki zbiornikowi umieszczonemu na wysokości, woda spływa do sieci wodociągowej, generując ciśnienie, które umożliwia przepływ wody do domów i firm.

  • Zabezpieczenie przed wahaniem ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w zabezpieczaniu systemu przed nagłymi zmianami ciśnienia, co może być ważne dla utrzymania jakości dostarczanej wody oraz sprawnego funkcjonowania instalacji wodociągowej.

  • Awaryjne źródło wody: W razie awarii w systemie pompowania wody, wieża ciśnień może pełnić rolę awaryjnego źródła wody, zapewniając ciągłość dostaw wody nawet w przypadku przerw w zasilaniu.
  • Estetyka i identyfikacja: Wieże ciśnień są czasem projektowane z myślą o estetyce i pełnią funkcję identyfikacyjną w krajobrazie miejskim. Charakterystyczny kształt wieży może stanowić swoisty symbol danego obszaru.

  • Monitorowanie poziomu wody: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy monitorowania poziomu wody, które pozwalają na skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi i unikanie sytuacji, w której zbiornik jest pusty.

Wieże ciśnień są kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagając w utrzymaniu ciśnienia wody na poziomie umożliwiającym efektywną dostawę wody do społeczności.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie