Sulechów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Sulechowie to zabytkowa wieża ciśnień, zlokalizowana przy ulicy Styczniowej w Sulechowie. Oddana do użytkowania w 1904 roku lub 1907 roku pełniła swoją funkcję do lat 70. XX wieku. 

Sulechów - wieża ciśnień
Sulechów - wieża ciśnień / @Asiasmok

Wieża jest budowlą murowaną z cegły klinkierowej czerwonej i żółtej, o wysokości 38 metrów. Konstrukcja podstawy wieży wykonana została na rzucie ośmiokąta, trzonu i głowicy na rzucie koła. Wieża wzmocniona została jedenastoma obejmami ze stali. Celem działania wieży było wyrównywanie ciśnienia wody w systemie wodociągowym w mieście, zmieniającego się w ciągu dnia w wyniku zmian ilości pobieranej wody.

  • W latach 70. XX wieku wieża została wyłączona z dalszej eksploatacji, a zbiornik w jej wnętrzu przez jakiś czas był wykorzystywany jako przeciwpożarowy rezerwuar wody.

  • 2 sierpnia 1976 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie należy do gminy Sulechów. Przed 2012 rokiem ze względów bezpieczeństwa została ogrodzona. Obecnie oczekuje na remont oraz przywrócenie jej dawnego blasku.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wodociągowego. Jej głównym celem jest magazynowanie wody na wysokości, co pozwala na utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym. Poniżej przedstawiam główne aspekty związane z wieżą ciśnień:


  • Zbiornik wody: Wieża ciśnień ma zazwyczaj umieszczony na szczycie konstrukcji zbiornik na wodę. Zbiornik ten jest napełniany wodą, a wysokość, na jakiej się znajduje, determinuje ciśnienie wodociągowe.
  • Wysokość: Kluczowym elementem działania wieży ciśnień jest wysokość zbiornika wodnego. Im wyżej zbiornik, tym większe ciśnienie hydrostatyczne, które pozwala na przepływ wody przez rury wodociągowe.
  • Ciśnienie hydrostatyczne: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na ciśnieniu hydrostatycznym, które wynika z masy wody i jej wysokości. Ciśnienie to sprawia, że woda jest w stanie przemieszczać się w dół rur wodociągowych.
  • Stabilność dostaw wody: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia wodociągowego w systemie, co jest istotne dla efektywnego dostarczania wody do użytkowników.
  • Awaryjne źródło ciśnienia: W przypadku awarii pomp wodociągowych czy innego źródła zasilania wodą, wieża ciśnień może pełnić rolę awaryjnego źródła ciśnienia, umożliwiając kontynuację dostaw wody.
  • Zabezpieczenia i konserwacja: Wieże ciśnień są wyposażone w różne zabezpieczenia, takie jak zawory bezpieczeństwa, które zapobiegają nadmiernemu ciśnieniu w systemie. Regularna konserwacja i utrzymanie są również kluczowe dla zachowania efektywnego działania wieży.

Wieże ciśnień są powszechnie stosowane w systemach wodociągowych na całym świecie, zwłaszcza w obszarach, gdzie konieczne jest utrzymanie stabilnego ciśnienia wodociągowego dla dostarczania wody do domów, firm i innych obiektów.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie