Świebodzin - wieża ciśnień

 W Świebodzinie znajdują się dwie wieże ciśnień. Jedna z nich, kolejowa, została wybudowana prawdopodobnie w 1918 roku. Ma wysokość około 25 metrów i pojemność zbiornika wodnego około 150 m³. Obecnie nie jest wykorzystywana i nie pełni swoich pierwotnych funkcji. Druga wieża ciśnień, miejska, została wybudowana w 1926 roku. Ma wysokość 38 metrów i pojemność zbiornika wodnego około 2000 m³. Jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża kolejowa

Wieża kolejowa w Świebodzinie znajduje się w pobliżu dworca kolejowego. Jest to murowana konstrukcja o ośmiobocznym kształcie. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wodny z metalową kopułą.

Wieża została wybudowana przez Polskie Koleje Państwowe w okresie międzywojennym. Pierwotnie służyła do dostarczania wody do gmachu dworca, parowozowni, a także budynków mieszkalnych położonych w okolicach stacji. Obecnie wieża nie jest wykorzystywana i nie pełni swoich pierwotnych funkcji. Jest własnością PKP S.A. i jest wystawiona na sprzedaż.

Wieża miejska

Wieża miejska w Świebodzinie znajduje się w północnej części miasta. Jest to murowana konstrukcja o charakterystycznym kształcie gwiazdy. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wodny z metalową kopułą. Wieża została wybudowana przez miasto Świebodzin w 1926 roku. Pierwotnie służyła do dostarczania wody do mieszkańców miasta.

Obecnie wieża jest wykorzystywana jako zbiornik wody pitnej. Jest również udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się panoramiczny widok na miasto. Wieża jest cennym zabytkiem techniki. Została wpisana do rejestru zabytków w 1994 roku.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, której głównym zadaniem jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym w danym obszarze. Istnieje kilka głównych elementów, które składają się na funkcjonowanie wieży ciśnień:

  • Zbiornik na wodę: Wieże ciśnień posiadają zbiornik, który jest w stanie pomieścić znaczną ilość wody. Woda ta jest gromadzona w okresach niższego zapotrzebowania na wodę, a następnie stopniowo uwalniana do sieci wodociągowej w okresach szczytowego zapotrzebowania.

  • Wysokość: Kluczowym elementem wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodociągowe można uzyskać w dolnych partiach systemu, ponieważ ciśnienie wodociągowe jest proporcjonalne do wysokości kolumny wody.

  • Zasada działania grawitacyjnego ciśnienia: Wieża ciśnień wykorzystuje zasadę grawitacyjnego ciśnienia. Gdy woda spływa z zbiornika na górę wieży do systemu wodociągowego, generuje siłę ciśnienia. To grawitacyjne ciśnienie pozwala na dostarczanie wody do użytkowników bez konieczności stosowania pomp.

  • Równowaga hydrauliczna: Aby zachować równowagę hydrauliczną w systemie, wieża ciśnień musi dostarczać wodę z odpowiednim ciśnieniem do obszaru obsługiwanego przez system wodociągowy. Równowaga ta jest utrzymywana przez dostosowywanie ilości wody przechowywanej w zbiorniku i kontrolowanie przepływu wody.

  • Zabezpieczenia przed awariami: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w systemy monitorowania, które kontrolują poziom wody, a także alarmy i zabezpieczenia przed awariami. W przypadku utraty ciśnienia wody w systemie, wieża może dostarczyć wodę w sposób ciągły przez pewien czas, co daje czas na podjęcie działań naprawczych.

Wieża ciśnień pełni ważną rolę w zapewnianiu stabilnego dostarczania wody do społeczności, poprzez utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie