Świętoszów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Świętoszowie to obiekt o nieznanym dokładnie czasie powstania. Przyjmuje się, że została zbudowana prawdopodobnie w pierwszych latach XX wieku, tj. w okresie intensywnego rozwoju poligonu wojskowego w Świętoszowie. Wieża znajduje się w cywilnej części wsi, która ma charakter miasteczka wojskowego.

Świętoszów - wieża ciśnień
Świętoszów - wieża ciśnień

Wieża jest wykonana z cegły i kamienia. Jest to obiekt jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony. Wewnątrz znajdują się stalowe schody prowadzące na szczyt wieży. Wieża ciśnień w Świętoszowie nie jest obecnie użytkowana. W 2022 roku została wystawiona na sprzedaż przez Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Zielonej Górze.

Wieża ciśnień w Świętoszowie jest cennym zabytkiem techniki, który stanowi świadectwo historii poligonu wojskowego w tej miejscowości. Jest ona również ciekawym elementem krajobrazu gminy Osiecznica.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Świętoszowie:

  • Wieża ma wysokość około 30 metrów.
  • Pojemność zbiornika wody w wieży wynosi około 1000 metrów sześciennych.
  • Wieża jest wyposażona w stalową konstrukcję, która wzmacnia jej ściany.
  • Wieża jest położona w pobliżu drogi krajowej nr 35.

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który ma na celu gromadzenie wody i utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Istnieje kilka różnych typów wież ciśnień, ale ich ogólna zasada działania jest podobna. Poniżej przedstawiam podstawowe informacje dotyczące wież ciśnień:

  • Zasada grawitacyjna: Wieże ciśnień działają głównie na zasadzie grawitacyjnej. Umieszcza się je zazwyczaj na podwyższeniu terenu, co umożliwia swobodny przepływ wody w dół, korzystając z siły grawitacji. Woda jest zbierana w zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży, a następnie może być swobodnie dostarczana do sieci wodociągowej.

  • Ciśnienie stabilizujące: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki zastosowaniu zbiornika na wysokości, woda jest pod stałym ciśnieniem, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do domów, firm i instytucji.

  • Zrównoważony dostęp do wody: Wieże ciśnień pełnią również funkcję magazynowania wody, co jest istotne w przypadku szczytowego zapotrzebowania na wodę. W okresach niższego zużycia woda jest gromadzona w zbiorniku, a w okresach wysokiego zużycia może być swobodnie dostarczana do sieci.

  • Bezpieczeństwo w przypadku awarii: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu dostępu do wody nawet w przypadku awarii. Dzięki zasadowi grawitacyjnemu woda może być nadal dostarczana do odbiorców, nawet jeśli system pomp lub inne źródła zasilania zawiodą.

  • Kontrola ciśnienia: Wieże ciśnień pozwalają na kontrolowane i stabilne utrzymanie ciśnienia w sieci. W przypadku nagłego wzrostu lub spadku zapotrzebowania, woda jest dostarczana lub zatrzymywana, aby utrzymać optymalne warunki w sieci.

  • Przeciwdziałanie przepływom zwrotnym: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy, które zapobiegają przepływom zwrotnym, czyli cofaniu się wody w kierunku źródła. To ważne zabezpieczenie, które chroni jakość wody w systemie.

Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającym nie tylko dostęp do wody, ale także stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całego systemu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie