Szprotawa - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Szprotawie to zabytkowa konstrukcja wzniesiona w 1906 roku. Ma wysokość 32 metrów i jest jednym z symboli miasta. Wieża została zbudowana z cegły w stylu neogotyckim. Ma charakterystyczny kształt przypominający iglicę.

Szprotawa - wieża ciśnień
Szprotawa - wieża ciśnień /@ Maciej Boryna

Wieża ciśnień w Szprotawie pełniła pierwotnie funkcję magazynu wody pitnej. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się panoramiczny widok na miasto. Wieża ciśnień w Szprotawie jest cennym zabytkiem techniki. Została wpisana do rejestru zabytków w 1994 roku.

Wieża ciśnień to konstrukcja służąca do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasady jej działania są dość proste:

  • Magazynowanie wody: Wieża ciśnień magazynuje pewną ilość wody, która jest dostępna w razie potrzeby. To umożliwia gromadzenie wody w okresach niższego zapotrzebowania (np. w nocy) i zapewnienie wystarczającej ilości wody w godzinach szczytu.

  • Grawitacyjne ciśnienie: Głównym celem wieży ciśnień jest wykorzystanie grawitacyjnego ciśnienia wody, które powstaje dzięki różnicy wysokości pomiędzy wieżą a punktami poboru wody. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody. Grawitacyjne ciśnienie eliminuje konieczność użycia pomp do podnoszenia wody, co zmniejsza koszty i energię zużytą do utrzymania systemu wodociągowego.

  • Równowaga hydrauliczna: System wieży ciśnień jest zaprojektowany tak, aby utrzymać równowagę hydrauliczną w sieci wodociągowej. Woda przemieszcza się z wieży do punktów poboru, a równocześnie nowa woda jest dostarczana do wieży, utrzymując stałą ilość wody w systemie.

  • Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią również rolę zapewnienia stabilności w dostawie wody. Jeśli wystąpi awaria w systemie, a pompy przestaną działać, wieża nadal może dostarczać wodę dzięki grawitacyjnemu ciśnieniu.

  • Monitorowanie poziomu wody: Współczesne wieże ciśnień są wyposażone w systemy monitorowania, które kontrolują poziom wody. Jeśli poziom spada poniżej określonego poziomu, uruchamiane są pompy, aby dostarczyć dodatkową wodę do wieży.

Podsumowując, wieża ciśnień działa głównie dzięki grawitacyjnemu ciśnieniu wody, magazynując i dostarczając wodę do sieci wodociągowej w zorganizowany i kontrolowany sposób.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie