Wierzbna - wieża ciśnień

W Wierzbnej w województwie dolnośląskim znajduje się stara wieża wodna. Została wybudowana w 1928 roku i jest wykonana z cegły. Wieża ma wysokość 30 metrów i posiada zbiornik o pojemności 1000 metrów sześciennych.  Wieża została wybudowana w celu poprawy zaopatrzenia w wodę mieszkańców wsi. Była w eksploatacji do 1990 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji.

Wierzbna - wieża ciśnień
Wierzbna - wieża ciśnień / @ Robert Niedźwiedzki

W 2012 roku wieża została odrestaurowana i udostępniona dla zwiedzających. Obecnie wieża jest popularnym celem wycieczek i spacerów. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na wieś i okolicę.

Zasada działania wodnej wieży opiera się na zasadzie grawitacyjnej i wykorzystuje magazynowanie wody na odpowiedniej wysokości w celu utrzymania stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Oto ogólne kroki, które opisują zasadę działania wodnej wieży:

  • Zbieranie wody: Woda jest dostarczana do wodnej wieży z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, rzeki czy studnie. System rur dostarcza wodę do wieży.

  • Magazynowanie wody: Woda jest gromadzona w zbiorniku na szczycie wodnej wieży. Wysokość umieszczenia zbiornika jest kluczowa, ponieważ im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe jest ciśnienie, jakie generuje opadająca woda.

  • Ciśnienie grawitacyjne: Grawitacja powoduje, że woda opływająca przez rury w dół zbiornika wywiera ciśnienie na dolną część sieci wodociągowej. Im wyższa jest wodna wieża, tym większe jest generowane ciśnienie.

  • Stabilizacja ciśnienia: Głównym celem wodnej wieży jest utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki zasadowi grawitacyjnemu ciśnienie jest równomierne, co pozwala na skuteczne dostarczanie wody do odbiorców.

  • Reagowanie na zmiany zapotrzebowania: W okresach niskiego zużycia woda jest gromadzona w zbiorniku wodnej wieży, a w okresach wysokiego zużycia może być swobodnie dostarczana do sieci. To umożliwia elastyczne dostosowanie dostawy wody do aktualnych potrzeb.

  • Bezpieczeństwo w przypadku awarii: Wodne wieże mogą pełnić rolę zabezpieczenia w przypadku awarii w systemie pomp lub innych elementów infrastruktury. Dzięki zasadowi grawitacyjnemu woda może być dostarczana nawet w przypadku braku zasilania elektrycznego.

Ogólnie rzecz biorąc, zasada działania wodnej wieży opiera się na wykorzystaniu grawitacji do utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej i dostarczania wody do odbiorców w sposób skuteczny, stabilny i kontrolowany.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie