Wieża ciśnień w Nowogrodźcu

 Wieża ciśnień w Nowogrodźcu to zabytkowa budowla zlokalizowana w centrum miasta, przy ulicy Mickiewicza. Została wybudowana w latach 1912-1913 w stylu modernistycznym. Jest to wieża cylindryczna o wysokości 32 metrów, z charakterystycznym hełmem zakończonym kopułą. 

Wieża została zbudowana na potrzeby miejscowego wodociągu. Jej zadaniem było utrzymywanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Wodę do wieży dostarczano z pobliskiego źródła, a następnie tłoczono do niej za pomocą pomp. Wieża ciśnień w Nowogrodźcu jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Została wpisana do rejestru zabytków w 1994 roku.

W ostatnich latach wieża została odrestaurowana. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Nowogrodźcu:

  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej.
  • W jej wnętrzu znajduje się zbiornik o pojemności 1000 metrów sześciennych.
  • Wieża jest oświetlona w nocy.

Wieża ciśnień w Nowogrodźcu jest ważnym elementem krajobrazu miasta. Jest to również popularne miejsce turystyczne. Wieża ciśnień to konstrukcja, która ma na celu utrzymanie i stabilizację ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to jeden z elementów infrastruktury wodociągowej, który pomaga w równomiernym dostarczaniu wody do różnych obszarów, zwłaszcza w obszarach miejskich. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

  • Zasada Działania: Wieża ciśnień działa na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia wody. Woda jest gromadzona w zbiorniku umieszczonym na wysokiej konstrukcji, co generuje ciśnienie wodne. Im wyżej jest poziom wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie.

  • Zbiornik: Wodna wieża jest zazwyczaj wyposażona w duży zbiornik na szczycie konstrukcji. Zbiornik ten może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny czy stożkowy, i jest wykonany z materiałów odpornych na korozję, takich jak stal.
  • Zasilanie: Wieża ciśnień jest zasilana wodą ze źródła, takiego jak studnia, rzeka, jezioro czy inne ujęcie wody. Woda jest pompowana lub podnoszona na wyższe kondygnacje, aby trafić do zbiornika na szczycie wieży.

  • Stabilizacja Ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki grawitacyjnemu ciśnieniu, woda jest rozprowadzana do różnych obszarów, a użytkownicy mogą korzystać z wody z kranów i innych źródeł z równomiernym ciśnieniem.
  • Zastosowania w Systemie Przeciwpożarowym: Wieże ciśnień są również istotne w systemach przeciwpożarowych. Znajdując się na wysokości, mogą dostarczać wodę z większym ciśnieniem, co jest istotne podczas gaszenia pożaru.

Bezpieczeństwo Awaryjne: Wieże ciśnień pełnią rolę rezerwuarów wody, co jest przydatne w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub konieczności wyłączenia pompy. Wieża ciśnień to ważny element infrastruktury miejskiej, który pomaga w efektywnym zarządzaniu dostawami wody i utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie