Wilków - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wilkowie, gmina Wilków, województwo opolskie, została zbudowana w 1928 roku. Jest to ceglana wieża na planie kwadratu o wysokości 25 metrów. Na jej szczycie znajduje się zbiornik wody o pojemności 200 m3. Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody do mieszkańców Wilkowa i okolicznych miejscowości. Obecnie jest nieużywana, ale jest wpisana do rejestru zabytków.

W 2017 roku wieża została wyremontowana. Prace obejmowały m.in. wymianę pokrycia dachu, renowację elewacji i wnętrza. Wieża jest obecnie udostępniona do zwiedzania.

Oto kilka szczegółów technicznych wieży:

  • Wysokość: 25 m
  • Powierzchnia podstawy: 100 m²
  • Pojemność zbiornika: 200 m³
  • Materiał: cegła
  • Data budowy: 1928 r.
  • Stan: nieużywana, ale udostępniona do zwiedzania

Wieża ciśnień w Wilkowie jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej. Jest to również ważna pamiątka historii miejscowości.

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach zaopatrzenia w wodę. Główną funkcją wieży ciśnień jest przechowywanie wody i utrzymanie ciśnienia w sieci wodociągowej. Istnieje wiele różnych projektów wież ciśnień, ale ogólnie rzecz biorąc, składają się one z dwóch głównych elementów:

  • Zbiornika na wodę: Zazwyczaj na szczycie wieży znajduje się duży zbiornik na wodę, który może pomieścić znaczną ilość wody. Ten zbiornik jest używany do gromadzenia wody, co pozwala na zapewnienie dostaw wody do społeczności w miarę potrzeb, nawet w przypadku niestabilnych dostaw lub w okresach dużej konsumpcji.

  • Klatki schodowej lub windy: Wieże ciśnień są wyposażone w konstrukcję umożliwiającą dostęp do zbiornika na wodę w celu konserwacji i konserwacji. Zazwyczaj jest to klatka schodowa lub winda, która umożliwia personelowi obsługującemu wieżę dostęp do górnej części wieży.

Główne funkcje wież ciśnień obejmują:

  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień służą do utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Woda jest pompowana do wieży, a zbiornik na szczycie utrzymuje ciśnienie na odpowiednim poziomie. Dzięki temu zapewnia się równomierne dostarczanie wody do mieszkańców i przedsiębiorstw.

  • Zapasowa dostawa wody: Wieże ciśnień pełnią rolę zapasowego źródła wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym, na przykład awarii pomp czy przewodów wodociągowych. Woda przechowywana w wieży może być wykorzystywana w razie potrzeby.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie