Wołczyn - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wołczynie została zbudowana w latach 1904-1907. Jest to ceglana wieża na planie kwadratu o wysokości 25 metrów. Na jej szczycie znajduje się zbiornik wody o pojemności 200 m³. Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody do mieszkańców Wołczyna i okolicznych miejscowości. Obecnie jest nieużywana, ale jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Wołczynie jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej. Jest to również ważna pamiątka historii miejscowości.

Wieża ciśnień, nazywana także wieżą wodną, to konstrukcja inżynieryjna, która pełni kilka istotnych funkcji w systemach zaopatrzenia w wodę. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat:

  • Przechowywanie wody: Główną funkcją wieży ciśnień jest przechowywanie dużej ilości wody. Woda jest gromadzona w zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży. To umożliwia przechowywanie wody w okresach, gdy jest jej nadmiar, na przykład po opadach deszczu. Dzięki temu woda może być dostarczana do społeczności w miarę potrzeb, niezależnie od zmienności dostaw wody.
  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga utrzymywać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej. Woda jest pompowana do wieży, a zbiornik na szczycie utrzymuje ciśnienie na odpowiednim poziomie. Dzięki temu zapewnia się równomierne dostarczanie wody do mieszkańców i firm w obszarze obsługiwanym przez wieżę ciśnień.
  • Zapasowa dostawa wody: Wieże ciśnień pełnią rolę zapasowego źródła wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym. Woda przechowywana w wieży może być wykorzystywana w razie potrzeby w przypadku awarii pomp, przewodów wodociągowych lub innych problemów z dostawą wody.
  • Zapobieganie zanieczyszczeniom: Woda przechowywana w wieży ciśnień jest zazwyczaj zabezpieczona przed zanieczyszczeniami, co pomaga utrzymać wysoką jakość wody dostarczanej do społeczności.

Wieża ciśnień może przyjmować różne kształty i rozmiary, w zależności od projektu i lokalizacji. Zazwyczaj składa się z konstrukcji zewnętrznej, która zawiera klatkę schodową lub windę umożliwiającą dostęp do zbiornika na wodę na szczycie. Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej i są szeroko stosowane w miastach i obszarach miejskich na całym świecie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie