Wołów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wołowie to neogotycka wieża o wysokości 30 metrów, zbudowana w latach 1887-1888. Wieża znajduje się w centrum miasta, na placu Wolności. Jest ona jednym z symboli miasta i jest często odwiedzana przez turystów. 

Wołów - wieża ciśnień
Wołów - wieża ciśnień / @ Tommy Jantarek

Wieża została zbudowana z cegły i ma szkielet żelbetowy. Jest ona zwieńczona ostrołukowym krenelażem. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności 150 metrów sześciennych. Wieża ciśnień w Wołowie była wykorzystywana do dostarczania wody pitnej do miasta do 1987 roku. Obecnie jest własnością miasta i służy jako obiekt rekreacyjny. Wieża jest otwarta dla zwiedzających i można z niej podziwiać panoramę miasta.

Wieża ciśnień to konstrukcja, której głównym celem jest przechowywanie wody oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej zasady działania opierają się na prostych fizycznych zasadach. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące zasad działania wieży ciśnień:
  • Zasada hydrostatyki: Wieża ciśnień działa głównie na zasadzie hydrostatyki, czyli gałęzi fizyki, która zajmuje się statyką płynów (cieczy i gazów). Ciśnienie w płynie w spoczynku zwiększa się w miarę głębokości zanurzenia w płynie. Im głębiej, tym ciśnienie jest większe. W przypadku wieży ciśnień, wysokość konstrukcji sprawia, że woda znajdująca się w jej zbiorniku generuje ciśnienie, które można wykorzystać w systemie wodociągowym.
  • Zasada równoważenia ciśnień: Wieża ciśnień równoważy ciśnienie w systemie wodociągowym. Dzięki umieszczeniu zbiornika w wyższym punkcie terenu niż miejsce docelowe dostawy wody, ciśnienie jest utrzymywane na odpowiednim poziomie bez konieczności użycia pomp ciśnieniowych. Grawitacyjna siła działająca na wodę spowoduje jej przemieszczenie z wieży do domów i firm w dolnym obszarze.
  • Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę, który magazynuje ilość wody potrzebną do zaopatrywania danej okolicy. Woda jest zazwyczaj dostarczana do zbiornika za pomocą pomp, a następnie jest uwalniana do systemu wodociągowego w zależności od zapotrzebowania.
  • Zabezpieczenie przed przerywaniami dostaw: Wieże ciśnień mogą działać jako zabezpieczenie przed nagłymi przerywaniami dostaw wody. Dzięki przechowywaniu pewnej ilości wody w zbiorniku, wieża ciśnień pozwala na dostarczanie wody nawet w przypadku awarii lub prac konserwacyjnych na innych odcinkach systemu.
  • Regulacja ciśnienia: W zależności od wysokości wieży ciśnień można kontrolować ciśnienie dostarczanej wody. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody. To pozwala dostosować system wodociągowy do specyficznych potrzeb danego obszaru.
Warto zauważyć, że wieże ciśnień są jednym z wielu elementów systemu wodociągowego, a ich zastosowanie zależy od konkretnych warunków terenowych i wymagań lokalnego systemu wodociągowego.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie