Wrząca Śląska - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wrzącej Śląskiej w woj. dolnośląskim to jeden z najcenniejszych zabytków techniki w regionie. Została zbudowana w latach 1898-1900 i jest jedną z ostatnich wrzających wież ciśnień w Polsce. 

Wieża ma wysokość 35 metrów i jest zbudowana z cegły. Posiada charakterystyczny komin, który wystaje ponad dach i jest pokryty warstwą rur. Te rury są podgrzewane przez ogień, co powoduje, że woda w wieży ciśnień zagotowuje się. Wieża ciśnień w Wrzącej Śląskiej była wykorzystywana do dostarczania ciepłej wody do miasta do 1970 roku. Obecnie jest własnością gminy i służy jako obiekt rekreacyjny. Wieża jest otwarta dla zwiedzających i można z niej podziwiać panoramę miasta.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Poniżej znajdują się kluczowe informacje dotyczące wież ciśnień:

  • Zbiornik na wodę: Centralnym elementem wieży ciśnień jest zbiornik na wodę, który może mieć różne kształty i pojemności w zależności od projektu. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku, a jego umiejscowienie na odpowiedniej wysokości generuje ciśnienie potrzebne do dostarczania wody do użytkowników w danej okolicy.

  • Grawitacyjne ciśnienie: Wieża ciśnień opiera się na zasadzie działania grawitacyjnego ciśnienia. Woda znajdująca się w zbiorniku na wysokości generuje siłę, która napędza przepływ wody w dół przez rury wodociągowe. Im wyżej umieszczony zbiornik, tym większe ciśnienie wody w systemie.

  • Rola w systemie wodociągowym: Wieże ciśnień są często umieszczane na wyniosłych obszarach terenu, co umożliwia im dostarczanie wody grawitacyjnie do obszarów niżej położonych. Woda spływa z wieży do sieci wodociągowej, a następnie jest rozprowadzana do domów, przedsiębiorstw i innych miejsc.

  • Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zabezpieczenia przed nagłymi przestojami w dostawie wody. Dzięki możliwości przechowywania pewnej ilości wody w zbiorniku, mogą dostarczać wodę nawet w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub konserwacji.

  • Regulacja ciśnienia: Poprzez kontrolowanie wysokości wieży i pojemności zbiornika, inżynierowie mogą dostosować ciśnienie wody w sieci do specyficznych potrzeb danego obszaru. To pozwala na skuteczną regulację dostarczanego ciśnienia.

  • Systemy monitoringu: Wieże ciśnień są często wyposażone w systemy monitorowania, które umożliwiają ścisłą kontrolę ilości wody w zbiorniku, ciśnienia w sieci i inne parametry związane z działaniem systemu wodociągowego.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, a ich obecność może poprawić skuteczność i niezawodność dostawy wody w danym obszarze. Współcześnie, wraz z rozwojem technologii, wieże ciśnień mogą być również integrowane z systemami automatyzacji i monitoringu dla lepszej kontroli i efektywności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie