Wysoka - wieża ciśnień

  W Wysokiej, w województwie dolnośląskim, znajduje się wieża ciśnień, która jest jednym z najwyższych tego typu obiektów w Polsce. Wieża ma wysokość 75 metrów i została zbudowana w 1907 roku. Jest to wieża żelbetowa o cylindrycznym kształcie. Wieża jest obecnie nieczynna, ale jest wpisana do rejestru zabytków.

Wysoka - wieża ciśnień
Wysoka - wieża ciśnień / @ Antekbojar

Wieża ciśnień w Wysokiej została zbudowana przez niemiecką firmę Hochtief. Była wykorzystywana do dostarczania wody do okolicznych miejscowości. Wieża była również używana jako punkt obserwacyjny podczas II wojny światowej. W 2011 roku wieża ciśnień w Wysokiej została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie wieża jest własnością gminy Wysoka. Gmina planuje przekształcić wieżę w obiekt turystyczno-kulturalny.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do gromadzenia i utrzymania wody pod ciśnieniem w systemach zaopatrzenia w wodę. Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji oraz hydrostatyki.

Zbieranie wody:

Wieża ciśnień jest zazwyczaj umieszczana na wzniesieniu, co umożliwia zbieranie wody z różnych źródeł, takich jak studnie czy rzeki, poprzez rurociągi. Woda jest pompowana do wieży ciśnień, zazwyczaj za pomocą pomp wodnych.

Magazynowanie wody:

Woda jest magazynowana w zbiorniku umieszczonym na górze wieży. Dzięki temu, że zbiornik jest umieszczony wysoko nad ziemią, woda ma potencjalną energię grawitacyjną.

Tworzenie ciśnienia:

Woda pod wpływem grawitacji opada w dół, gdy jest potrzebna w systemie zaopatrzenia w wodę. Spadek wysokości między poziomem wody w zbiorniku a punktem, w którym woda jest potrzebna (np. kranem), generuje ciśnienie hydrostatyczne. Im wyżej umieszczony jest zbiornik, tym większe jest ciśnienie.

Dystrybucja wody:

Ciśnienie to umożliwia transport wody przez rurociągi do domów, firm, szkół i innych miejsc. Kiedy otworzysz kran, woda pod wpływem ciśnienia wylewa się z rurociągu i dostaje się do miejsca przeznaczenia.

Zrównoważenie systemu:

System wieży ciśnień musi być odpowiednio zrównoważony. Odpowiednie ciśnienie i ilość wody w zbiorniku są utrzymywane poprzez kontrolowanie dopływu wody do wieży i jej odpływu z niej.

Wieża ciśnień jest efektywnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia dostarczanie wody bez użycia pomp wodnych przy każdym otwarciu kranu. Jest to szczególnie użyteczne w sytuacjach, gdzie nie ma dostępu do zelektryfikowanych pomp wodnych.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie