Żagań - wieża ciśnień

 W Żaganiu znajduje się kilka wież ciśnień. Najbardziej znana jest wieża Bismarcka, która została zbudowana w latach 1908-1909 na wzgórzu szubienicznym. Wieża ma 20 metrów wysokości i została wzniesiona z głazów narzutowych i granitu. W 1938 roku wbudowano w wieżę zbiornik wodny o pojemności 200 m³ i od tego czasu pełniła funkcję wieży ciśnień.

Żagań - wieża ciśnień
Żagań - wieża ciśnień / @ Mohylek

Obecnie wieża jest własnością miasta Żagań i jest udostępniona do zwiedzania. Można wejść na taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Inną wieżą ciśnień w Żaganiu jest wieża ciśnień PKP, która znajduje się przy ulicy Towarowej. Wieża została zbudowana w 1930 roku i ma 30 metrów wysokości. Jest to wieża stalowa, o konstrukcji żelbetowej. W wieży znajduje się zbiornik wodny o pojemności 1000 m³.

Wieża ciśnień PKP jest również udostępniona do zwiedzania. Można wejść na taras widokowy, z którego można zobaczyć m.in. dworzec kolejowy w Żaganiu, zabytkowy most kolejowy i panoramę miasta.

Oto informacje o obu wieżach ciśnień w Żaganiu:

Adres: ul. Nocznickiego, 68-100 Żagań

Godziny otwarcia: całą dobę

Wstęp: bezpłatny

Wieża ciśnień PKP


Adres: ul. Towarowa, 68-100 Żagań

Godziny otwarcia: całą dobę

Wstęp: bezpłatny


Jeśli jesteś w Żaganiu, warto odwiedzić jedną z tych wież ciśnień. Z ich tarasów widokowych można podziwiać piękne widoki na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która została zaprojektowana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasady działania wieży ciśnień obejmują kilka kluczowych elementów:

  • Zbieranie i przechowywanie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę z lokalnego źródła, najczęściej z miejskiego systemu wodociągowego. Woda jest przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży.

  • Regulacja ciśnienia: Woda w wieży ciśnień jest przechowywana na odpowiedniej wysokości, co generuje naturalne ciśnienie. Im wyższa jest wieża, tym większe ciśnienie. Ciśnienie to jest regulowane przez korekcyjne urządzenia i zawory.

  • Zapewnienie stałego ciśnienia: Wieże ciśnień są używane do utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest istotne do zapewnienia skutecznego dostarczania wody do odbiorców, takich jak mieszkania, firmy czy instytucje.

  • Wyrównywanie nierówności w dostawie wody: Wieże ciśnień pomagają wyrównać nieregularności w dostawie wody, na przykład w okresach szczytowego zapotrzebowania, kiedy zużycie wody jest większe. Działa to jak bufor, gromadząc wodę w okresach mniejszego zapotrzebowania i uwalniając ją w okresach większego zapotrzebowania.

  • Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień mogą również pełnić rolę rezerwuaru, który dostarcza wodę w przypadku awarii wodociągu lub innego rodzaju zakłóceń w dostawie wody.

Podsumowując, wieża ciśnień działa jako kluczowy element systemu wodociągowego, zapewniając stałe i równomierne dostarczanie wody odbiorcom przy użyciu naturalnego ciśnienia generowanego przez wysokość zbiornika na jej szczycie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie