Zagórze Śląskie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Zagórzu Śląskim, w województwie dolnośląskim, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w regionie. Została zbudowana w latach 1912-1913 i jest największą wrzącą wieżą ciśnień w Polsce. 

Zagórze Śląskie - wieża ciśnień
Zagórze Śląskie - wieża ciśnień / @ Kapacytron

Wieża ma wysokość 42 metry i jest zbudowana z cegły. Posiada charakterystyczny komin, który wystaje ponad dach i jest pokryty warstwą rur. Te rury są podgrzewane przez ogień, co powoduje, że woda w wieży ciśnień zagotowuje się. Wieża ciśnień w Zagórzu Śląskim była wykorzystywana do dostarczania ciepłej wody do miasta do 1970 roku. Obecnie jest własnością gminy i służy jako obiekt rekreacyjny. Wieża jest otwarta dla zwiedzających i można z niej podziwiać panoramę miasta.

Wieża jest ozdobiona rzeźbami orłów i centaurów, które są symbolem siły i potęgi. Wieża jest również oświetlona w nocy, co dodaje jej uroku. Wieża ciśnień w Zagórzu Śląskim jest unikatowym zabytkiem techniki i świadectwem historii regionu. Jest to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych w okolicy.

Wieża ciśnień to jeden z elementów systemu dostarczania wody, który ma na celu utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadach fizyki, a głównym celem jest zapewnienie stabilnego i wystarczającego ciśnienia wody w sieci wodociągowej, nawet w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na wodę jest niskie.

Podstawowe elementy wieży ciśnień to zbiornik wodny umieszczony na wysokiej konstrukcji, często na maszcie czy wieży. Zbiornik ten jest wypełniany wodą, która jest pompowana z ujęcia wody lub innej lokalizacji dostarczającej wodę. Gdy woda jest pompowana do zbiornika, zaczyna ona wypełniać dostępną przestrzeń.

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na grawitacyjnym oddziaływaniu wody. Im wyżej znajduje się zbiornik wodny, tym większe ciśnienie generuje woda opadająca z tego zbiornika. To ciśnienie jest wykorzystywane do napędzania wody przez rurociągi i dostarczania jej do odbiorców.

W praktyce, gdy użytkownik otwiera kran, ciśnienie wody opadającej z wieży ciśnień jest wystarczające, aby woda mogła swobodnie przepływać przez rurociągi i docierać do domów, przedsiębiorstw czy innych miejsc. Gdy poziom wody w zbiorniku spada, system automatycznie uruchamia pompy wodne, aby ponownie napełnić zbiornik i utrzymać ciśnienie na odpowiednim poziomie.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagając utrzymać ciśnienie wody na stabilnym poziomie i zapewniając nieprzerwane dostawy wody do użytkowników.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie