Żary - wieża ciśnień

W Żarach znajdują się dwie wieże ciśnień.

Żary - wieża ciśnień
Żary - wieża ciśnień / @ Mohylek

Wieża ciśnień przy ul. Witosa

 • Adres: ul. Witosa 10, 68-200 Żary
 • Godziny otwarcia:
 1. w sezonie letnim (od maja do września): soboty i niedziele, godz. 10.00-18.00
 2. w sezonie zimowym (od października do kwietnia): nieczynna

 • Wstęp: płatny (bilet normalny: 10 zł, bilet ulgowy: 5 zł)

Wieża ciśnień przy ul. Witosa została zbudowana w 1907 roku i ma 42 metry wysokości. Jest to wieża ceglana, o konstrukcji żelbetowej. W wieży znajduje się zbiornik wodny o pojemności 1000 m³. Wieża jest udostępniona do zwiedzania. Można wejść na taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień przy ul. Bohaterów Warszawy

 • Adres: ul. Bohaterów Warszawy 1, 68-200 Żary
 • Godziny otwarcia: nieczynna
 • Wstęp: bezpłatny

Wieża ciśnień przy ul. Bohaterów Warszawy została zbudowana w 1927 roku i ma 30 metrów wysokości. Jest to wieża stalowa, o konstrukcji żelbetowej. W wieży znajduje się zbiornik wodny o pojemności 500 m³. Wieża jest obecnie nieczynna i nie jest udostępniona do zwiedzania. Jeśli jesteś w Żarach, warto odwiedzić wieżę ciśnień przy ul. Witosa. Z jej tarasu widokowego można podziwiać piękne widoki na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym oraz dostarczanie wody do użytkowników. Wieże ciśnień są często spotykane w miejskich krajobrazach i spełniają kilka istotnych funkcji. Poniżej znajdują się kluczowe elementy związane z wieżą ciśnień:

 • Zbiornik wody: Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wody, który może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy lub kuli. Zbiornik ten służy do przechowywania większej ilości wody.

 • Wysokość: Jednym z kluczowych elementów wieży ciśnień jest jej wysokość. Woda w zbiorniku na szczycie wieży tworzy naturalne ciśnienie, które pozwala na dostarczanie wody do różnych obszarów z różnymi poziomami terenu.

 • Zasada hydrostatyki: Zasada hydrostatyki mówi nam, że ciśnienie cieczy zwiększa się wraz ze wzrostem głębokości cieczy. W przypadku wieży ciśnień, im wyżej znajduje się zbiornik z wodą, tym większe ciśnienie jest generowane.

 • Równoważenie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać ciśnienie w systemie wodociągowym, co jest istotne, aby dostarczyć wodę do różnych lokalizacji z różnymi poziomami terenu. Dzięki temu ciśnienie wody jest równomierne, co ułatwia dostarczanie wody do mieszkańców i firm.

 • Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę rezerwuaru wody, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody. Zmagazynowana woda może być używana w celu utrzymania dostawy wody w okresie naprawy lub awarii systemu.

Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, przyczyniając się do efektywnego i równomiernego dostarczania wody do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie