Zawadzkie - wieża ciśnień

 Zawadzkie wieża ciśnień to charakterystyczny element krajobrazu miasta. Została zbudowana w latach 60. XX wieku i jest przykładem architektury modernistycznej. Wieża ma kształt lejka i jest zbudowana z betonu. Na jej szczycie znajduje się zbiornik wody o pojemności 200 m³. Wieża służyła do dostarczania wody do mieszkańców Zawadzkiego i okolicznych miejscowości. Obecnie nie jest już używana, ale jest wpisana do rejestru zabytków. 

W 2023 roku rozpoczęto remont wieży. Prace obejmują m.in. wymianę pokrycia dachu, renowację elewacji i wnętrza. Po remoncie wieża ma być udostępniona do zwiedzania. Wieża ciśnień w Zawadzkiem jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej. Jest to również ważna pamiątka historii miasta.

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodną, to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach zaopatrzenia w wodę, która ma na celu przechowywanie wody i utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Wieże ciśnień są powszechnie stosowane w miastach i obszarach miejskich. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

  • Przechowywanie wody: Główną funkcją wieży ciśnień jest przechowywanie wody. Woda jest zbierana w dużym zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży. To pozwala na gromadzenie wody, szczególnie w okresach, gdy jest nadmiar wody dostępnej, na przykład po opadach deszczu. Wieża ciśnień działa jako zasobnik wody, którą można dostarczać do społeczności w miarę potrzeb.

  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pełnią istotną rolę w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Woda jest pompowana do wieży, a zbiornik na szczycie wieży pomaga utrzymać ciśnienie w systemie wodociągowym na odpowiednim poziomie. Dzięki temu zapewnia się równomierne dostarczanie wody do domów, firm i instytucji w obszarze obsługiwania przez wieżę ciśnień.

  • Zapasowa dostawa wody: Wieże ciśnień działają jako zapasowe źródło wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym, takich jak awarie pomp czy przewodów wodociągowych. Woda przechowywana w wieży może być wykorzystywana, aby zminimalizować zakłócenia w dostawie wody podczas napraw i awarii.

  • Zapobieganie zanieczyszczeniom: Woda w wieży ciśnień jest zazwyczaj zabezpieczona przed zanieczyszczeniami, co pomaga utrzymać wysoką jakość wody dostarczanej do społeczności.

Wieża ciśnień może przyjmować różne kształty i rozmiary, w zależności od projektu i lokalizacji. Zazwyczaj składa się z konstrukcji zewnętrznej, której centralnym elementem jest zbiornik na wodę, oraz klatki schodowej lub windy, umożliwiającej dostęp do górnego poziomu wieży w celu konserwacji i obsługi. Wieże ciśnień stanowią integralną część infrastruktury wodociągowej, pomagając w efektywnym i niezawodnym dostarczaniu wody do społeczności.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie