Zbąszynek - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Zbąszynku to zabytkowy obiekt, wybudowany w 1913 roku. Jest to murowana wieża o wysokości 38 metrów, wzniesiona na planie wieloramiennej gwiazdy. Wieża posiada dwa zbiorniki wody o pojemności 250 m³ i 500 m³. W przeszłości wieża służyła do dostarczania wody do miasta i pobliskich terenów wiejskich. Obecnie wieża jest nieczynna, ale jest wpisana do rejestru zabytków. 

Wieża ciśnień w Zbąszynku jest jednym z symboli miasta. Dominuje w krajobrazie i jest widoczna z daleka. Wieża jest również popularnym miejscem spacerów i wycieczek. Z tarasu widokowego wieży można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Wieża ciśnień to jeden ze sposobów przechowywania wody i utrzymania jej odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasada jej działania opiera się na zasadzie hydrostatyki i grawitacji. Poniżej przedstawiam podstawowe informacje dotyczące zasady działania wieży ciśnień:

  • Podstawowa konstrukcja: Wieża ciśnień to zazwyczaj wysoka, pionowa konstrukcja, często zbudowana z betonu lub metalu. Jej kształt może być cylindryczny, stożkowy lub inny, ale kluczowym elementem jest, że jest wystarczająco wysoka, aby utrzymać poziom wody na odpowiedniej wysokości.

  • Zasilanie wodą: Wieża ciśnień jest zasilana wodą z systemu wodociągowego. Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży.

  • Zasada hydrostatyki: Zasada działania opiera się na hydrostatyce, co oznacza, że ciśnienie w cieczy zależy od głębokości cieczy. Im głębiej jesteśmy zanurzeni w cieczy, tym większe jest ciśnienie. W przypadku wieży ciśnień, im wyżej znajduje się poziom wody, tym większe jest ciśnienie.

  • Zachowanie ciśnienia: Woda gromadzona w zbiorniku na szczycie wieży ciśnień tworzy pewne ciśnienie, które jest przenoszone na sieć wodociągową. Dzięki temu ciśnienie wody utrzymuje się na odpowiednim poziomie, co umożliwia dostarczanie wody do różnych miejsc w systemie.

  • Grawitacja jako źródło energii: Woda wypływająca z wieży ciśnień do rur systemu wodociągowego opada pod wpływem grawitacji. Dzięki temu nie wymaga dodatkowej energii, takiej jak pompy, do przemieszczania się przez rury.

  • Stabilność dostarczania wody: Dzięki zastosowaniu wież ciśnień, system wodociągowy może utrzymywać stabilne ciśnienie wody w różnych obszarach, nawet jeśli odległość od źródła wody (np. ujęcia wody lub stacji pomp) do miejsca użytkowania wody jest duża.

Wieża ciśnień jest jednym z tradycyjnych rozwiązań stosowanych w systemach wodociągowych, a jej zasada działania opiera się na prostych zasadach fizyki, takich jak grawitacja i hydrostatyka. Współcześnie, wraz z rozwojem technologii, stosuje się także inne metody regulacji ciśnienia wody w systemach wodociągowych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie